«Λύτρωσε», ξανά, την Μπαρτσελόνα ο Μέσι!

Τα… χρειάστηκε αλλά τελικά τα κατάφερε!

Τα… χρειάστηκε αλλά τελικά τα κατάφερε η Μπαρτσελόνα που νίκησε την Λεβάντε με 1-0 στο «Καμπ Νου», για την 13η αγωνιστική της Primera Divison, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά την ήττα από την Κάντιθ και μειώνοντας την απόσταση από την κορυφή στους 9 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκεινοι που έχασαν πρώτοι την ευκαιρία να σκοράρουν, στο 12’ με τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει με τα πόδια το σουτ του Ντε Φρουτος, ενώ ακολούθησε κι άλλη μια χαμένη ευκαιρία τους, έξι λεπτά μετά, με τον Ντάνι Γκόμες να σουτάρει άστοχα…

Για να πάρουν την σκυτάλη των χαμένων ευκαιριών οι «μπλαουγκράνα» με τον Αϊτόρ να… κατεβάζει ρολά. Αποκρούοντας τόσο την κεφαλιά του Γκριεζμάν στο 21’, κι ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Λενγκλέ αστόχησε σε κενή εστία, όσο και τις προσπάθειες των Ζόρντι Άλμπα στο 38ο και Γκριεζμάν στο 39ο λεπτό! Προ αυτών, δε, είχε μεσολαβήσει μια ακόμα επέμβαση του τερματοφύλακα της Λεβάντε σε φαλτσαριστό σουτ του Μπρέιθγουέιτ, στο 15’, κρατώντας έτσι το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μπαρτσελόνα απείλησε στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Κουτίνιο στο 51’, ο Ρόναλντ Κούμαν άλλαξε τον Πέδρι με τον Μπουσκέτς κι έκανε το σύστημα της ομάδας του 4-1-4-1, ενώ στο 59ο λεπτό οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν δικαίως για πέναλτι σε χέρι του Βέτσο, αλλά το VAR είχε… αντίθετη άποψη. Ο Αϊτόρ ένιωθε… ανίκητος και κάπως έτσι έβγαλε και το εξ επαφής σουτ από αριστερά και πλάγια θέση του Μέσι, στο 70’, ενώ στην εκτέλεση του κόρνερ ο Μπρέιθγουεϊτ αστόχησε αμαρκάριστος σε κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής…

Τελικά, ο Μέσι… ανέλαβε δράση και ξελάσπωσε τους γηπεδούχους, με τον Ντε Γιόνγκ να κλέβει τη μπάλα, να πασάρει στον αρχηγό του κι εκείνον να νικάει με φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή για πρώτη φορά σήμερα τον Αϊτόρ, κάνοντας το 1-0 για την Μπαρτσελόνα, στο 75ο λεπτό! Μάλιστα, πέντε λεπτά μετά, οι δύο συγκεκριμένοι πρωταγωνίστησαν ξανά, με τον Ισπανό γκολκίπερ να παίρνει τη… ρεβάνς, αποκρούοντας την προσπάθεια του Μέσι.

Οι Βαλενθιάνοι πήγαν να… ξεράνουν τους γηπεδούχους και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, με το δυνατό σουτ του Μοράλες έξω από την περιοχή να βρίσκει πάνω στον Ουμτιτί ωστόσο και να καταλήγει κόρνερ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ενώ τρία λεπτά μετά, ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε νέο ευθύβολο σουτ, αυτή την φορά του Σον, από πλάγια θέση και δεξιά της μεγάλης περιοχης, κρατώντας το 1-0. Με τον Μέσι να φτάνει τα 22 τέρματα σε 20 παιχνίδια με αντίπαλο την Λεβάντε αλλά και τα 600 συνολικά με την φανέλα της Μπαρτσελόνα με το νούμερο 10!
Αναλυτικά, η 13η αγωνιστική:

Παρασκευή, 11/12

Βαγιαδολίδ-Οσασούνα 3-2 (7’, 76’ Βάισμαν, 56’ πεν. Ορεγιάνα - 27’ Μπούντιμιρ, 43’ Τόρες)

Σάββατο, 12/12

Βαλένθια-Μπιλμπάο 2-2 (26' πεν. Σόλερ, 83' Βαγιέχο – 55' Βιγιαλίμπρε, 79' πεν. Γκαρσία)

Χετάφε-Σεβίλλη 0-1 (81’ αυτ. Ετσέιτα)

Ουέσκα-Αλαβές 1-0 (66' Οντιβέρος)

Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (15' Καζεμίρο, 63' αυτ. Όμπλακ)