Καυτή Μπαρτσελόνα σε… παγωμένο γήπεδο!

Οι Καταλανοί επικράτησαν εκτός έδρας της Καντίθ με 4-0

Η Μπαρτσελόνα έστησε πάρτι στο Κάντιθ (0-4), αλλά η γιορτή λίγο έλειψε να εξελιχθεί σε τραγωδία!

Στο 83', ηλικιωμένος οπαδός της γηπεδούχου ομάδας κατέρρευσε στις εξέδρες μετά από καρδιακή προσβολή και στο γήπεδο είδαμε σοκαριστικές εικόνες, με τον Λεντέσμα να τρέχει με τον απινιδωτή και τον Αραούχο να πέφτει στο χορτάρι και να προσεύχεται.

Οι παίκτες και των δύο ομάδων παρακολουθούσαν συγκλονισμένοι, και εμείς μαζί τους, τις προσπάθειες των γιατρών αμφότερων των συλλόγων να επαναφέρουν τον άνθρωπο. Σύμφωνα με όσα αναφέρουν οι Ισπανοί αυτή την ώρα (22:30), τα κατάφεραν, εκείνος κατέρρευσε δεύτερη φορά, αλλά και πάλι τον επανέφεραν! Το παιχνίδι διεκόπη για μία ώρα και συνεχίστηκε, τελικά, με την Μπαρτσελόνα να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ (η διακοπή ήταν με το σκορ στο 0-2) και να φτάνει σε ένα άνετο «τρίποντο».

Στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, το οποίο, δυστυχώς, πέρασε σε δεύτερη μοίρα, οι Καταλανοί ήταν σαρωτικοί, πετυχαίνοντας τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να συνεχίζει τον χαβά του. Ο Πολωνός μπήκε ως αλλαγή στο 57' και πρόλαβε να «γράψει» το 6ο του γκολ στο πρωτάθλημα και 9ο συνολικά στη σεζόν, αλλά και να βγάλει δύο ασίστ!

Οι Καταλανοί, πάντως, στο δεύτερο 45λεπτο… ξύπνησαν, αφού οι γηπεδούχοι μάλλον εύκολα κράτησαν το 0-0 στο πρώτο. Στο 54ο λεπτό, λοιπόν, οι παίκτες του Τσάβι κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, με τον Γκάβι να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά, τον γκολκίπερ να αποκρούσει, αλλά τον Φρένκι Ντε Γιόνγκ να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 65' είχε έρθει η ώρα του τεράστιου «Λέβα»… Σε κενή εστία, ουσιαστικά, ο Λεβαντόφσκι έκανε το 2-0 και τελείωσε την ιστορία, ενώ μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από το δυσάρεστο συμβάν με τον άτυχο οπαδό, ο Φάτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 στο 86' και στις καθυστερήσεις ο Ντεμπελέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για τους «μπλαουγκράνα».