Επίδειξη δύναμης από την Μπαρτσελόνα (vid)

Θύμισε την ομάδα των περασμένων ετών

Για πρώτη φορά φέτος, η Μπαρτσελόνα θύμισε την ομάδα των περασμένων ετών. Οι Καταλανοί έπαιξαν κυριαρχικό ποδόσφαιρο κόντρα στη Σεβίλλη, την κέρδισαν εύκολα με 4-0 και παραμένουν σε απόσταση αναπνοής από τη Ρεάλ.

Στο 12ο λεπτό ο Τερ Στέγκεν πραγματοποίησε φοβερή επέμβαση σε πλασέ του Ντε Γιονγκ από κοντά, ενώ από το κόρνερ ο Φερνάντο αστόχησε από καλή θέση. Στο 17’ μετά από σέντρα του Ντεμπελέ, ο Πικέ βρήκε λίγο την μπάλα αλλά δεν την έστειλε στο τέρμα του Βάτσλικ ενώ στο 18’ μετά από κόρνερ ο Ντε Γιονγκ έχασε τεράστια ευκαιρία για τη Σεβίλλη. Στο 26’ o Ντε Γιονγκ και πάλι πήρε την κεφαλιά από κοντά αλλά αστόχησε και στο επόμενο λεπτό, ο Σεμέδο σέντραρε από αριστερά και ο Σουάρες με μαγιό ψαλιδάκι έκανε το 1-0.

Μάλιστα στο 30’ ο Αρτούρ έβγαλε από αριστερά όμορφη μπαλιά και ο Βιδάλ από κοντά με προβολή έκανε το 2-0 ενώ στο 35’ ο Ντεμπελέ από αριστερά άδειασε τον Κάρλος και πλάσαρε σαν σε προπόνηση για το 3-0.

Στο 49ο λεπτό μετά από λάθος στην άμυνα της Μπαρτσελόνα ο Ντε Γιονγκ βρέθηκε μόνος με τον Τερ Στέγκεν αλλά και πάλι πλάσαρε στο δοκάρι, ενώ στο 58’ το σουτ του Οκάμπος από δεξιά, έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τερ Στέγκεν. Στο 60’ ο Μέσι πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του κι έκανε το σουτ αλλά τον σταμάτησε ο Βάτσλικ και στο 68’ ο Ντεμπελέ από το μισό μέτρο, έστειλε την μπάλα έξω από το γήπεδο.

Και στ 78ο λεπτό ο Λιονέλ Μέσι με φοβερή εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το 4-0 ενώ στο 88’ ο Αραούχο δέχτηκε κόκκινη για τράβηγμα στον Τσιτσαρίτο και στην ίδια φάση ο Ντεμπελέ αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη για κάτι που είπε στον διαιτητή.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Τοντιμπό (74’ Αραούχο), Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Αρτούρ (65’ Μπούσκετς), Ντε Γιονγκ, Βιδάλ (70’ Ράκιτιτς), Μέσι, Σουάρες, Ντεμπελέ

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Καρίζο, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεγκιλόν, Νάβας, Φερνάντο, Μπανέγα, Οκάμπος, Νολίτο (46’ Νολίτο), Τόρες (46’ Χορδάν), Ντε Γιονγκ (65’ Τσιτσαρίτο)

Πηγή: aek365.gr