Έλειπε ο Κούμαν, τριάρα η Μπαρτσελόνα σε ιστορική αναμέτρηση

Επιστροφή στις νίκες

Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα, σε αναμέτρηση που ο Ρόναλντ Κούμαν δεν ήταν στον πάγκο λόγω τιμωρίας. Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν με σκορ 3-0 της Λεβάντε στο «Καμπ Νόου» και άφησαν πίσω τους τα δύο ισόπαλα ματς κόντρα σε Γρανάδα (1-1) και Κάντιθ (0-0), σε ένα παιχνίδι που αποδείχθηκε ιστορική.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εξασφαλίσουν το θετικό αποτέλεσμα από το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Ντεπάι με πέναλτι άνοιξαν το σκορ, ενώ στο 14’ ο επιθετικός των «μπλαουγράνα», ντε Γιονγκ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της νέας του ομάδας.

Η συνέχεια του αγώνα κύλησε σε… ήσυχους ρυθμούς, μέχρι το 81’ όταν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Άνσου Φάτι έπειτα από 338 μέρες αγωνιστικής απραξίας λόγω του σοβαρού τραυματισμού του.

Ο 18χρονος επέστρεψε εν μέσω αποθέωσης και μάλιστα διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κι έγινε ο πρώτος παίκτης της Μπαρτσελόνα που σκοράρει με το «10» μετά την εποχή του Λιονέλ Μέσι.