Έκανε «φτηνά» λάθη και τα… πλήρωσε ακριβά η Μπαρτσελόνα!

Μια ακόμα σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν εκ των «μεγάλων» της Primera Division πανηγύρισε σήμερα η Κάντιθ, που μετά από τις Ρεάλ Μαδρίτης και Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε και της Μπαρτσελόνα, με 2-1, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, αφήνοντας την αντίπαλο της παράλληλα στο -12 από την πρώτη Ατλέτικο Μαδρίτης!

Οι «μπλαουγκράνα» κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, πρακτικά από την αρχή ως το τέλος του, έχοντας την κατοχή μπάλας και τις ευκαιρίες για να σκοράρουν. Όμως, ήταν οι γηπεδούχοι εκείνοι που πήραν το προβάδισμα τελικά, με τον Αλβάρο Χιμένες να παίρνει το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Τερ Στέγκεν στο παραλίγο αυτογκόλ του Μινγκέθα με κεφαλιά, για να πετύχει από κοντά το 1-0, μόλις στο 9’! Ο Κουτίνιο στο 13’ αστόχησε από καλή θέση, ο Μπρέθγουεϊτ είδε τον Λεντέσμα να του λέει «όχι», ενώ ακολούθησε μια ακόμα απόκρουση του τερματοφύλακα της Κάντιθ στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι στο 25’. Με τους δύο παίκτες να πρωταγωνιστούν και στην φάση του 43ου λεπτού, με τον Λεντέσμα να βγάζει την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του αρχηγού της Μπαρτσελόνα, κρατώντας το 1-0 υπέρ της ομάδας του…

Στην επανάληψη, το… μονότερμα των Καταλανών συνεχίστηκε, με το σκηνικό να επαναλαμβάνεται παράλληλα, αφού η πρώτη επικίνδυνη στιγμή ήρθε από πλευράς «κιτρίνων», στο 56’, με τον Χάιρο ωστόσο να την σπαταλάει διστάζοντας να πλασάρει τον Τερ Στέγκεν. Κι αφού δεν έγινε το 2-0, ήρθε το 1-1 στο αμέσως επόμενο λεπτό, έστω και με αρκετή δόση τύχης για την Μπαρτσελόνα. Όταν στην προσπάθεια του να διώξει την γέμισμα του Άλμπα από αριστερά προς την «καρδιά» της περιοχής, ο Αλκαλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λεντέσμα που είχε κάνει κίνηση για να την μαζέψει… Η Κάντιθ ωστόσο επανέκτησε το προβάδισμα στο 63’, καθώς μετά το… τσαφ του Λενγκλέ, από το πλάγιο-γύρισμα του Άλμπα, ο Νεγρέδο -που είχε μπει αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα- κυνήγησε τη φάση, πήρε την κόντρα από τον Τερ Στέγκεν. πέρασε και τον Ντε Γιόνγκ και πέτυχε το 2-1 σε κενή εστία!

Δέκα λεπτά μετά, ο Μπουσκέτς τροφοδότησε τον Ντεστ εκείνος πάτησε περιοχή, αλλά πλάσαρε άστοχα, ενώ ακολούθησαν δύο ακόμα ανεπιτυχείς προσπάθειες του Μέσι, με την ομάδα της Ανδαλουσίας να κρατάει το υπέρ της 2-1. Καθώς από την μια ο Λεντέσμα έκανε σωτήρια επέμβαση στο πλασέ του Πιάνιτς στο 85ο λεπτό, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Αντεκανιε βγήκε στην κόντρα αλλά αστόχησε απέναντι στον Τερ Στέγκεν! Με τον Λεντέσμα να αποκρούει και την προσπάθεια του Γκριεζμάν στο 90’ και την Κάντιθ να συνεχίζει να… τρελαίνει κόσμο, ανεβαίνοντας παράλληλα στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα.