Έβγαλε την… υποχρέωση η Μπαρτσελόνα, με νέο ρεκόρ του Μέσι! (vid)

Πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα για έκτη σερί σεζόν ο Αργεντινός

Έιμπαρ και Μπαρτελόνα ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο φινάλε της La Liga, με τον Μέσι να σκοράρει δις και να βγαίνει πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα για έκτη σερί σεζόν, ενώ ο Ντε Μπλάσις ισοφάρισε με... γκολάρα!

Έιμπαρ και Μπαρτσελόνα ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο «Ιπουρούα», στο τελευταίο παιχνίδι της 38ης αγωνιστικής της Primera Division, με τους γηπεδούχους να τερματίζουν στην μέση του βαθμολογικού πίνακα και τους Καταλανούς να κατακτούν και… τυπικά τον φετινό τίτλο.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό, όταν ο… Καταλανός Κουκουρέγια άνοιξε το σκορ, για να έρθει ένα «ξέσπασμα» του Μέσι, με τον Αργεντινό επιθετικό να ισοφαρίζει αρχικά με πλασέ στο 31’ και να κάνει το 1-2 για τους «μπλαουγκράνα» με πολύ ωραίο «σκαφτό» στην αντεπίθεση στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Μάλιστα, ο Μέσι έφτασε τα 36 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα, όντας ο πρώτος του σκόρερ για έκτη σερί σεζόν, ισοφαρίζοντας έτσι το ρεκόρ του Τέλμο Θάρα!

Ωστόσο, ένας παλιός μας γνώριμος, ο Ντε Μπλάσις κατάφερε με φοβερό βολ πλανέ -εκμεταλλευόμενος και την έξοδο του Σίλεσεν για να διώξει- λίγο πίσω από το ύψος της μεγάλης περιοχής να ισοφαρίσει σε 2-2 για την Έιμπαρ, στο 45ο λεπτό.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε… κατακόρυφα, με τις δύο ομάδες μάλιστα να κάνουν τις πέντε από τις έξι συνολικά αλλαγές τους, πριν το τελευταίο 15λεπτο της αναμέτρησης…

Είναι χαρακτηριστικό δε ότι η Μπαρτσελόνα χρησιμοποίησε τον Μουσά Βαγκέ που δεν είχε πολύ χρόνο συμμετοχής μέχρι σήμερα και τον Κάρλες Πέρεθ ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στο ισπανικό πρωτάθλημα!

Ο Κουκουρέγια έχασε στο 82’ την καλύτερη ευκαιρία για να δώσει στην Έιμπαρ την πρώτη νίκη στην ιστορία της απέναντι στην «Μπάρτσα», η οποία πλέον στρέφει την προσοχή της στον τελικό του Κυπέλλου το προσεχές Σάββατο, κόντρα στη Βαλένθια με στόχο το νταμπλ.