Ατλέτικο Μ. - Μπαρτσελόνα 1-1: Έκπτωτος… άγγελος ο Ντεμπελέ

Ήρθε από τον πάγκο και με γκολ στο 90’ χάρισε την ισοπαλία

Όρθια μέσα στη Μαδρίτη η Μπαρτσελόνα, που πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα τηςΑτλέτικο. Σωτήρα της τελευταίας στιγμής ο Ουσμάν Ντεμπελέ.

Το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι ήταν ένα από τα χειρότερα που έχουν γίνει φέτος στη La Liga. Οι δύο ομάδες κατέβηκαν με τακτική να μη δεχτούν γκολ με αποτέλεσμα να έχουμε μισή καλή φάση κι αυτή σε λάθος γύρισμα του Πικέ στο 38’, με τον Τερ Στέγκεν να μαζεύει. Από εκεί και πέρα κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και το πάθος αλλά από φάση… μηδέν! Λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου μάλιστα, ο Ερνέστο Βαλβέρδε είδε τον Σέρχι Ρομπέρτο στο χορτάρι, με τον Ισπανό να αποχωρεί τραυματίας από το ματς λόγω μυϊκού τραυματισμού.

Τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα στην επανάληψη με την Ατλέτικο να απειλεί στο 60ο λεπτό. Ο Γκριζμάν έκανε μεγάλη ενέργεια από δεξιά, γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή αλλά  Πικέ πρόλαβε τον Ντιέγκο Κόστα. Στο 75’ οι «ροχιμπλάνος» φώναξαν για πέναλτι σε χέρι του Βιδάλ με τον Μανθάνο να μη δίνει κάτι και στο 79’ ήρθε το γκολ. Ο Γκριζμάν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ντιέγκο Κόστα με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0. Στο 80’ το φάουλ του Μέσι δεν ανησύχησε τον Όμπλακ και στο 83’ το φάουλ του Γκριζμάν πέρασε μόλις έξω. Ωστόσο στο 90’ ο ΟΜέσι άνοιξε πανέμορφα δεξιά στον Ντεμπελέ, εκείνος έκανε την προσποίηση και πλάσαρε και παρά την προσπάθεια του Ερνάντες η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Όμπλακ για το 1-1.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Φιλίπε Λουίς, Ερνάντες, Σάβιτς, Αρίας, Σαούλ, Κόκε, Ρόδρι, Λεμάρ (64’ Βιτόλο), Γκριζμάν, Ντιέγκο Κόστα (80’ Κορέα)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Άλμπα, Σέρχι Ρομπέρτο (46’ Ραφίνια), Ουμτιτί, Βιδάλ (85’ Μάλκομ), Σεμέδο, Μπούσκετς, Αρτούρ (80’ Ντεμπελέ), Μέσι, Σουάρες

Πηγή: aek365.com

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση