Ασταμάτητη η Μπάρτσα, φουλάρει για τίτλο

Ασταμάτητη συνεχίζει η Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα, που επικράτησε στη Μαδρίτη με 2-1 της Χετάφε και σε συνδυασμό με τις γκέλες των Σεβίλλη, Ατλέτικο και Ρεάλ έγινε ξεκάθαρο φαβορί για τον τίτλο

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία ανάμεσα στη Σεβίλλη και την Ατλέτικο (1-1), αλλά και την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης από τη Σοσιεδάδ (0-2) η Μπαρτσελόνα, που πλέον γίνεται το πρώτο φαβορί για τον τίτλο στην Ισπανία.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Χετάφε και πλέον άνοιξε τη ψαλίδα στο +5 από τους «ροχιμπλάνκος» και στο +7 από τους Ανδαλουσιάνους.

Οι Καταλανοί πήραν κεφάλι στο σκορ στο 21ο λεπτό με τον Λιονέλ Μέσι να κάνει το 1-0, όταν μετά από ολιγωρία της άμυνας της Χετάφε, μπήκε σφήνα στη φάση, ξεπέρασε τον τερματοφύλακα και σε κενή εστία άνοιξε τον λογαριασμό.

Στο 39’ ο Σουάρες με απίστευτο τρόπο, έβαλε την Μπάρτσα μπροστά με 2-0. Οι αμυντικοί των γηπεδούχων έδιωξαν, αλλά ο Ουρουγουανός πήρε το ριμπάουντ και με ένα απίστευτο βολέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο πλεκτό για το 2-0.

Η Χετάφε πάντως δεν έμεινε σε παθητικό ρόλο, αλλά προσπάθησε να πιέσει. Στο 43’ μάλιστα μείωσε στο σκορ, όταν μετά από γύρισμα του Άνχελ, ο Μάτα με προβολή μείωσε σε 2-1.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση ψηλά και στο 48’ ανάγκασαν σε λάθος διώξιμο τον Τερ Στέγκεν, με τον Άνχελ να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά το πλασέ του έφυγε σύριζα από το κάθετο δοκάρι.

Ο Τερ Στέγκεν πάντως, έσωσε την ομάδα του από το γκολ της ισοφάρισης, όταν στο 59’ άπλωσε το κορμί του και έδιωξε σε κόρνερ εντυπωσιακά την κεφαλιά του Καμπρέρα.

Η πιο μεγάλη όμως στιγμή για την Χετάφε χάθηκε στο 67ο λεπτό. Ο Μάτα βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας των Καταναλών, πέρασε και τον Τερ Στέγκεν, αλλά μπροστά σε κενή εστία έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.