Αλαβές-Μπαρτσελόνα 0-2: Η στέψη πλησιάζει! (vid)

Πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος η παρέα του Μέσι

Η υπόθεση τίτλος έχει κριθεί από καιρό για την Μπαρτσελόνα αλλά οι παίκτες του Βαλβέρδε δε ρίχνουν στροφές. Οι «μπλαουγκράνα» πέρασαν με 2-0 από την έδρα της Ατλέτικο και θέλουν ακόμη τρεις βαθμούς ή απώλεια τριών βαθμών της Ατλέτικο για να σηκώσουν και μαθηματικά την κούπα.

Στο 6ο μόλις  λεπτό, η Μπαρτσελόνα έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Κουτίνιο και Σουάρες, ενώ στο 7’ ο Ουρουγουανός από ιδανικό σημείο, πλάσαρε άστοχα. Στο 29’ ο Πατσέκο βγήκε και πρόλαβε τον Σουάρες, ενώ στο 41’ η κεφαλιά του Έλι πέρασε λίγο έξω.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 54’ ο Σέρχι Ρομπέρτο έδωσε στον Αλενιά που πλάσαρε από κοντά για το 0-1. Στο 57’ ο Πικέ σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε και στο 59’ η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι και ο Σουάρες από τα 11 μέτρα έγραψε το 0-2. Στο 70’ ο  χόρεψε τον αντίπαλό του, ο Πατσέκο έστειλε το σουτ του στο δοκάρι και στο 74’ και στο 76’ τα σουτ των Γιόνι και Βιδάλ πέρασαν λίγο έξω. Στο 90’ η Μπαρτσελόνα έβγαλε όμορφη αντεπίθεση αλλά ο Κουτίνιο από ιδανική θέση πλάσαρε άστοχα.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Λαγουάρδια, Ναβάρο, Έλι (70’ Τβουμάσι), Ντουάρτε, Πίνα, Γιόνι (81’ Γκουϊτετί), Βιγαράι, Γουακασό, Μπαστόν, Ρολάν (46’ Μπράσανατς)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο (69’ Άλμπα), Ουμτιτί, Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Βιδάλ, Κουτίνιο, Μπούσκετς, Σουάρες, Αλενιά (87’ Αρτούρ), Ντεμπελέ (61’ Μέσι)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση