Μεγάλο «διπλό» για την Εϊμπάρ!

Κέρδισε την Βαγιαδολίδ στην έδρα της

Νίκη 2-1 για την Εϊμπάρ με την Βαγιαδολίδ εκτός έδρας στο πρώτο χρονικά ματς του Σαββάτου για την 5η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν.

Αντίθετα σε όλες τις προβλέψεις η Εϊμπάρ όχι μόνο κατάφερε να μείνει... όρθια στο «Χοσέ Θορτίγια» αλλά να φύγει και με τους βαθμούς της νίκης από αυτό.

Επικράτησε 2-1 της Βαγιαδολίδ σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή αλλά όμως εκείνη είχε τα γκολ.

Η Εϊμπάρ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με πέναλτι του Μπούργος.

Η Βαγιαδολίδ έδειξε να αντιδρά. Ισοφάρισε με τον Τόνι στο 37’ και θα μπορούσε να είχε πάρει και το προβάδισμα εάν στο 48ο λεπτό ο Γκουαρντιόλα δεν είχε αστοχήσει σε πέναλτι.

Στο 73ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ντιόπ, κάνοντας πιο δύσκολα τα πράγματα. Όχι όμως και καταδικαστικά, καθώς ο Ροντρίγκες με γκολ στο 90ο λεπτό έδωσε τη νίκη στη Εϊμπάρ.