Λύγισε την Μπέτις και «βλέπει» Ευρώπη η Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Στο κόλπο για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο μπήκε η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Σημαντικό τρίποντο για την Μπιλμπάο που κέρδισε με 1-0 την Μπέτις χάρις σε γκολάρα του Ινίγο Μαρτίνεθ.

Η Μπιλμπάο πίεσε από τα πρώτα λεπτά και στο 7’ ο Μαρτίνεθ μα απίθανο τακουνάκι έκανε το 1-0. Στο 24ο λεπτό ο Γουαρδάδο έκανε την μπαλιά και ο Φεκίρ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε ενώ στο 28’ η Μπιλμπάο απείλησε με τον Ουίλιαμς.

Στο 47ο λεπτό ο Ουίλιαμς νικήθηκε από τον Ρόμπλες σε μοναδικό τετ α τετ και στην επαναφορά ο Κόρδοβα πλάσαρε άστοχα και στο 58΄ο Μαρτίνεθ έσωσε στη γραμμή μετά από πλασέ του Ιγκλέσιας.

Στο 60’ μετά από κόρνερ ο Ραούλ Γκαρσία πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο 80’ η σέντρα-σουτ του Μορένο πέρασε λίγο έξω.

Και στο 83’ ο Μορένο σέντραρα από αριστερά, ο Σιμόν έδιωξε, ο Φεκίρ έκανε το σουτ και ο Σιμόν πρόλαβε την μπάλα ακριβώς πάνω στη γραμμή με περιπετειώδη τρόπο. Το VARέδειξε πως ο Μαρτίνεθ είχε κάνει πέναλτι στον Φεκίρ, ο ρέφερι το έδωσε αλλά ο Κανάλες αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Στο 88’ ο Σανσέτ έπιασε αέρα από το ύψος της περιοχής, ενώ στο 90+1’ ο Σιμόν έσωσε τους Βάσκους μετά από εκτέλεση φάουλ του Φεκίρ. Στο 9+3’ ο Σαν Χοσέ σέντραρε από δεξιά και ο Βιγιαλίμπρε έπιασε φοβερό τακουνάκι με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι του Ρόμπλες και στο επόμενο λεπτό ο κίπερ της Μπέτις είπε όχι σε προσπάθεια του Βέσγα.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Γιούρι (90+3’ Σαν Χοσέ), Κάπα, Μαρτίνεθ, Ουνάι Νούνιεθ, Ουνάι Λόπεθ (87’ Σανσέτ), Ντάνι Γκαρσία, Ραούλ Γκαρσία (90+3’ Μπαλενθιάγα), Κόρδοβα, Μουνιαΐν (74’ Βέσγα), Ουίλιαμς (90+3’ Βιγιαλίμπρε).

ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλες, Έμερσον, Μαντί, Μπάρτρα, Πεδράθα (69’ Αλενιά), Κανάλες, Γουαρδάδο (56’ Τέγιο), Ροντρίγκες (87’ Χουάνμι), Φεκίρ, Λάινεθ (56’ Μορένο), Ιγκλέσιας (69’ Λορέν Μορόν).

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση