La Liga: Βλέπει Ευρώπη η Σοθιεδάδ

Οι Βάσκοι με αυτή τη νίκη κατόρθωσαν να φτάσουν τους 50 βαθμούς και την 7η θέση

Σε τροχιά Ευρώπης παραμένει η Ρεάλ Σοθιεδάδ η οποία επικράτησε 2-1 της Εσπανιόλ που παραμένει στην τελευταία θέση της La Liga με 24 πόντους. Οι Βάσκοι με αυτή τη νίκη κατόρθωσαν να φτάσουν τους 50 βαθμούς και την 7η θέση, η οποία οδηγεί στα προκριματικά του Europa League.

Το σκορ άνοιξε για την Εσπανιόλ ο Λόπεθ με κεφαλιά στο 10ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Εμπάρδα. Το παιχνίδι χρειάστηκε να φτάσει στο β' μέρος ώστε η Σοθιεδάδ να φτάσει στην ισοφάριση με γκολ του Γουίλιαμ Ζοσέ στο 56ο λεπτό. Τελικά στο 56ο λεπτό ο Αλεξάντερ Ίζακ πέτυχε την ανατροπή με ασίστ του Ζαλντούα.

Στο έτερο παιχνίδι της Πέμπτης (2/7) η Οσασούνα επικράτησε της Έιμπαρ με σκορ 2-0 εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι σκαρφάλωσαν στην 11η θέση με 44 πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι παραμένουν έξι πόντους μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Γκαρθία άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 6ο λεπτό, εν΄στο 74ο λεπτό ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 33ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 30 Ιουνίου

Μαγιόρκα - Θέλτα 5-1 (13' πεν. 52' Μπούντιμιρ, 27' Ερνάντεθ, 40' Πόθο, 60' Σεβίγια / 50' πεν. Άσπας)

Λεγκανές - Σεβίλλη 0-3 (23' 35' Τόρες, 82' Ελ Χανταντί)

Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2 (12' αυτ. Κόστα, 50'πεν. Μέσι / 19' πεν. 62' πεν. Σαούλ)