Κράτησε την Κάντιθ στην… τσίτα η Μπιλμπάο! (vid)

Οι Βάσκοι επικράτησαν εκτός έδρας με 3-2

Η Κάντιθ δεν μπορεί να «ανασάνει», η Μπιλμπάο συνεχίζει να ελπίζει για Ευρώπη! Η ομάδα του Μαρθελίνο πέρασε με σκορ 3-2 από το «Nuevo Mirandilla» και κράτησε τους γηπεδούχους ακριβώς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Παράλληλα, οι Βάσκοι μείωσαν στους 5 βαθμούς την απόσταση από την 7η θέση, η οποία θα δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο αν η Μπέτις κατακτήσει το Copa del Rey απέναντι στην Βαλένθια.

Το ματς ήταν φοβερό, με διακυμάνσεις στο σκορ και πολλές συγκινήσεις ως το 90’+9’, όταν και έληξε! Η Μπιλμπάο μπήκε με φόρα και στο 2ο λεπτό άγγιξε το γκολ με τον Νίκο Γουίλιαμς. Ωστόσο, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ινάκι Γουίλιαμς σέρβιρε το 1-0 στον Ραούλ Γκαρθία για τους Βάσκους. Ο Νεγρέδο λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 16’ και τέσσερα λεπτά αργότερα η Μπιλμπάο κέρδισε πέναλτι. Ο Μουνιαϊν δεν κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα, αλλά πήρε το… ριμπάουντ από την επέμβαση του Λεντέσμα και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Ο Νεγρέδο είχε ακόμη μία φάση, αλλά δεν την μετουσίωσε σε γκολ με τον Μουνιαΐν να φτιάχνει το 3-0 του Βέσγκα στο 33’. Στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε η Μπιλμπάο να βρει και τέταρτο γκολ, όμως το τέρμα του Ινάκι Γουίλιαμς ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στην επανάληψη, η κατάσταση αντιστράφηκε. Ο Λούκας Πέρεθ στο 56’ μείωσε το σκορ, με τα πράγματα να ζορίζουν για την Μπιλμπάο ένα τέταρτο αργότερα όταν ο Βέζγκα είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αφήνοντας με δέκα τους φιλοξενούμενους. Η Κάντιθ πήρε τα ηνία, πίεσε και μείωσε την απόσταση στο γκολ στο 87’ με τον Σομπρίνο και λίγο έλειψε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις. Στο 90’+1’ ο Νεγρέδο έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 3-3, ενώ στο 90’+5’ ο Φαλί είδε το σουτ του να σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας. Και στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σομπρίνο δεν βρήκε στόχο από τη μικρή περιοχή, με την Μπιλμπάο να… σώζεται και να κρατάει το τρίποντο!