«Κλείδωσε» παραμονή η Ράγιο Βαγιεκάνο

Η ομάδα του Ιραόλα έφυγε με βαθμό από την έδρα της Χετάφε

Για τέταρτη σερί αγωνιστική, η Ράγιο Βαγιεκάνο έμεινε αήττητη, αφού έμεινε στο 0-0 με τη Χετάφε, εκτός έδρας, αποτέλεσμα που εξασφαλίζει στη Ράγιο την μαθηματική παραμονή της στη La Liga και για τη σεζόν 2022-2023.

Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν τα πολλά φάουλ, με τον διαιτητή να δείχνει τέσσερις κίτρινες κάρτες και τις δυο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους, προκειμένου να πάρουν το προβάδισμα. Στο 6ο λεπτό, η Χετάφε απείλησε με τον Μιραμόντες, αλλά και τον Όσκαρ Ροντρίγκες. Η Ράγιο απείλησε με Παλαθόν και Μπεμπέ.

Στο 55' χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς, με τον Μπεμπέ να εκτελεί φάουλ και να σημαδεύει το δοκάρι. Λίγο αργότερα, νέα καλή στιγμή για τη Ράγιο, σε κεφαλιά του Σουάρεθ, που μπλόκαρε ο Σόρια. Η Χετάφε είχε ένα καλό σουτ με τον Ουνάλ, αλλά, το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τη Χετάφε να μην έχει εξασφαλίσει την παραμονή της, αφού βρίσκεται στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Ντζένε, Γιοκουσλού, Κουένσα, Σουάρεθ (78' Ιγκλέσιας), Ροντρίγκες (65' Φλορεντίνο), Αραμπάρι, Μακσίμοβιτς (65' Αλένα), Μιραμόντες, Μαγιοράλ (78' Βιγιάρ), Ουνάλ

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Ντιμιτριέφσκι, Μπαλιού, Σουάρες, Κατένα, Φραν Γκαρθία, Κομεσάνα (88' Μάρας), Βαλεντάιν (46' Σις), Παλαθόν (41' Μπεμπέ), Τρέχο (72' Ουνάι Λόπεθ), Γκαρσία, Εντεκά (72' Φαλκάο)