Καθάρισε την Κάντιθ και αγκάλιασε Europa League η Ρεάλ Σοσιεδάδ (vid)

Άνετη επικράτηση με 3-0 για τους Βάσκους

Αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση ενός εισιτηρίου που οδηγεί στο Europa League της επόμενης σεζόν πραγματοποίησε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία επικράτησε 3-0 υποδεχόμενη την Κάντιθ για την 36η αγωνιστική της La Liga.

Οι Βάσκοι πάτησαν πάνω στο εξαιρετικό τους πρώτο ημίχρονο, αλλά και σε ένα γρήγορο γκολ στο δεύτερο κι έφτασαν στο τρίποντο που τους ανέβασε στους 59 βαθμούς -όντας 6οι- και στο +6 (με αγώνα περισσότερο) από την 7η Βιγιαρεάλ. Μάλιστα, οι δύο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες την ερχόμενη αγωνιστική, σε ένα παιχνίδι όπου η Σοσιεδάδ καλύπτεται και με το «Χ». Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 35 πόντους και στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Στα του ματς, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 19' με διαγώνιο τελείωμα του Σόρλοθ, ύστερα από υπέροχη ανάπτυξη. Εάν και δημιούργησαν αρκετές ακόμα ευκαιρίες, το 2-0 έγινε στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιανουζάι στο 53'. Και το τρίτο γκολ ήρθε από την άσπρη βούλα, αυτή τη φορά από τον Πόρτου στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.