«Καθάρισε» σε πέντε λεπτά η Εϊμπάρ (vid)

Σπουδαία νίκη επί της Μπέτις

Την τρίτη φετινή νίκη της (όλες εκτός έδρας) πανηγύρισε η Εϊμπάρ. Οι Βάσκοι πέρασαν από την Ανδαλουσία, επικρατώντας 2-0 της Μπέτις, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική στη La Liga.

Με το τρίποντο αυτό, πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους 13β. και σκαρφάλωσε στη 10η θέση του πίνακα. Από την άλλη, η Μπέτις γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της, που την κράτησε στους 12β. και την έφερε στη 15η θέση.

Μέτριο ήταν το πρώτο ημίχρονο και χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Η πιο αξιοσημείωτη ήταν το ακυρωθέν γκολ της Εϊμπάρ στο 33’ με τον Ινούι, καθώς ο σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου και συγκεκριμένα στο 49’ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Μούτο. Πέντε λεπτά αργότερα, ήρθε το δεύτερο σοκ για τη Μπέτις, καθώς ο Μπούργος με πέναλτι, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Εϊμπάρ. Οι Βάσκοι το διαχειρίστηκαν σωστά και έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη.