«Κακοποίηση» του ποδοσφαίρου από Βιγιαρεάλ και Βαλένθια

Βιγιαρεάλ και Βαλένθια κόλλησαν στο 0-0 στην έδρα της πρώτης, σε μια αναμέτρηση που θα ξεχαστεί γρήγορα. Με 10 παίκτες στο τελευταίο ημίωρο οι φιλοξενούμενοι.

Το γειτονικό ντέρμπι μεταξύ Βιγιαρεάλ και Βαλένθια έληξε ισόπαλο δίχως τέρματα, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν τις απογοητευτικές εμφανίσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο φοβόταν ο… Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά επιφυλακτικές και να «κακοποιούν» το ποδόσφαιρο. Φυσική συνέπεια αυτού να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ισόπαλες δίχως τέρματα. Οι δύο καλύτερες στιγμές πάντως ανήκαν στη Βιγιαρεάλ, που απείλησε με τον Μπάκα στο 28’ και με τον Άλβαρο στο 43’.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ελαφρώς καλύτερο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με 10 παίκτες στο 58’, όταν και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Παρέχο. Μάλιστα, στο ίδιο χρονικό σημείο αποβλήθηκε και ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Μαρθελίνο, για διαμαρτυρία.

Στο 65’ ο Μπάκα σπατάλησε μία ακόμα ευκαιρία, αφού το σουτ του μέσα από την περιοχή κατέληξε στην αγκαλιά του Νέτο. Οι «νυχτερίδες» είχαν δύο πολύ καλές στιγμές στο 70’ και το 82’, με τους Γκουέδες και Τσερίσεβ, ωστόσο ο Ασένχο είπε «όχι» και στους δύο. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες βολεύτηκαν με το 0-0, αφού οι απέλπιδες προσπάθειες των γηπεδούχων στο φινάλε δεν βρήκαν στόχο.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» έφτασε τους 5 βαθμούς, ενώ η Βαλένθια παραμένει δίχως νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (0-4-1).