Η ματσάρα της χρονιάς στο «Μπαλαΐδος» με 7 γκολ και νικήτρια τη Σεβίλλη

Τι ματσάρα ήταν αυτή; Η Σεβίλλη πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Θέλτα με το εντυπωσιακά 4-3 και κλειδώνει την τετράδα καθώς βρέθηκε στο +12 από Σοσιεδάδ και Μπέτις.

Στο 7ο μόλις λεπτό ο Κουντέ άνοιξε το σκορ για τη Σεβίλλη με κεφαλιά μετά από κόρνερ, ενώ στο 10’ η κεφαλιά του Άσπας πέρασε λίγο έξω και στο 19’ ο Κουντέ έκανε πέναλτι στον Μίνα, με τον Άσπας να το εκτελεί εύστοχα και να γράφει το 1-1.

Και μάλιστα στο 25’ μετά από εκτέλεση φάουλ της Σεβίλλης, η Θέλτα έφυγε στην κόντρα, ο Ντένις από δεξιά πέρασε όμορφα στον Άπας που έφυγε μόνος με τον Μπόνο και τον πλάσαρε για το 2-1.

Ωστόσο στο 35ο λεπτό ο Φερνάντο άλλαξε με τον Σούσο κι έκανε το σουτ από μακριά, με την μπάλα να αλλάζει πορεία στον Αϊντού και να καταλήγει στα δίχτυα του Βιγιάρ για το 2-2.

Στο 39ο λεπτό ο Νάβας σέντραρε από δεξιά και ο Ράκιτιτς πλάσαρε από το πέναλτι αλλά αστόχησε για λίγο και στο 32’ ο Μπράις Μέντεθ έκλεψε στο κέντρο,, έκανε την κούρσα και άλλαξε με τον Ντένις και με κοντινό πλασέ έγραψε το 3-2.

Το ματς είχε τρελό ρυθμό και στην επανάληψη και στο 53’ ο Βιγιάρ έσωσε μετά από σουτ του Σούσο ενώ στο 56’ το τακουνάκι του Τάπια πέρασε έξω και στο 60’ μετά από γύρισμα του Εν Νεσιρί από αριστερά ο Ράκιτιτς έκανε το 3-3 με πλασέ από το πέναλτι.

Στο 65’ το σουτ του Νάβας πέρασε λίγο έξω και στο 67’ ο Άσπας έκλεψε από τον Ακούνια αλλά νικήθηκε σε τετ ατ ετ με τον Μπόνο και στο 71’ ο Κάρλος πρόλαβε σωτήρια τον Φερέιρα.

Στο 76ο λεπτό η Σεβίλλη πίεσε ψηλά και ο Οκάμπος πήρε κι έδωσε στον Γκόμες που με άψογο σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 3-4.

Στο 82ο λεπτό ο Βιγιάρ είπε όχι σε σουτ του Ντε Γιονγκ και στο 85’ ο Φοντάν έκοψε την τελευταία στιγμή τον Τόρες ενώ στο 90+3' η κεφαλιά του Μπελτράν πέρασε λίγο έξω.

ΘΕΛΤΑ: Βιγιάρ, Μάγιο, Μαρτίν, Αϊντού, Φοντάν, Ντένις Σουάρεθ, Μπράις Μέντεθ, Άσπας, Νολίτο (86’ Μπαέθα), Μίνα (27’ Φερέιρα, Μπελτράν)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Νάβας (86’ Μουνίρ), Κάρλος, Κουντέ, Ακούνια, Φερνάντο, Ράκιτιτς (86’ Γκουντέλι), Οκάμπος, Σούσο (67’ Πάπου Γκόμες), Χορδάν (64’ Τόρες), Εν Νεσιρί (64’ Ντε Γιονγκ)

Πηγή: aek365.org