Η Λεβάντε... έθαψε στη Σεγούντα τη Βαγιεκάνο

Ήττα 4-1 που ισοδυναμεί με υποβιβασμό από την Λεβάντε για την Βαγιεκάνο

Τις ελπίδες για παραμονή που έβλεπε η Ράγιο Βαγιεκάνο να υπάρχουν πριν το ματς με την Λεβάντε είδε να χάνονται. Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του σημερινού προγράμματος του Ισπανικού πρωταθλήματος γνώρισε την ήττα 3-1 εκτός έδρας και έτσι στους 31 βαθμούς και την προτελευταία θέση.

Μάλιστα, ενδέχεται η σημερινή ήττα να σημάνει από τώρα και τον υποβιβασμό ανάλογα με τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων που παλεύουν για να μείνουν στην πρώτη κατηγορία.

Η Λεβάντε ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο 45λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Καμπάνια να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 30ο λεπτό με τον Μοράλες κάτι που τελικά συνέβη στο 43 με τον Βέσο.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν. Μείωσαν στο 71ο λεπτό με τον Γκαρσία αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο γκολ, στο 85’ με τον Τζέισον και στις καθυστερήσεις με τον Μπαρντί.