Γλίτωσε από της Βαλένθια τα… δόντια η Σεβίλλη, ούτε τώρα η Μπιλμπάο

Σεβίλλη και Βαλένθια έμειναν στο 1-1. Ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Χετάφε ήρθε η Μπιλμπάο

Στάθηκε όρθια κόντρα στη Βαλένθια και χαμογέλασε τελευταία η Σεβίλλη. Έπειτα από ένα γεμάτο φινάλε, η αναμέτρηση στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» έληξε 1-1 με τους Ανδαλουσιάνους να βγαίνουν… κερδισμένοι από την ισοπαλία.

Ο Μπόνο έπιασε πέναλτι του Γκαγιά στο 102’, πέφτοντας εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία, ενώ στο 86’ είχε ισοφαρίσει Λαμέλα, με τις νυχτερίδες να έχουν το προβάδισμα από το 6ο λεπτό.

Μακριά από τη νίκη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι έμεινε η Μπιλμπάο, η οποία ήρθε 2-2 στην έδρα της Χετάφε, αν και προηγήθηκε δις στην αναμέτρηση.

Η Βαλένθια μπήκε φουριόζα στην αναμέτρηση με σκοπό να βάλει τις βάσεις για επιστροφή στις νίκες μετά το εντός έδρας στραβοπάτημα απέναντι στην Έλτσε το περασμένο Σάββατο. Πέτυχε το πλάνο της σε πρώτη φάση, καθώς σκόραρε στο 6ο λεπτό με τον Καβάνι να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά, φτάνοντας στο 3ο του τέρμα στη La Liga.

Η ομάδα του Γκατούζο δεν κατάφερε να κάνει ένα βήμα παραπάνω για το διπλό και στο 86ο λεπτό δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης με πλασέ του Λαμέλα από κοντά έπειτα από κεφαλιά πάσα του Σάλας σε στημένη φάση. Η Βαλένθια λίγο έλειψε να πετύχει «χρυσό» γκολ σχεδόν στην εκπνοή, αλλά ο Μπόνο είχε διαφορετική άποψη. Με δέκα ολοκλήρωσε η Σεβίλλη λόγω της αποβολής του Σάλας με δεύτερη κίτρινη στο 101’.

Προερχόμενη από την ισοπαλία με τη Σεβίλλη και την εντός έδρας ήττα από την Ατλέτικο Μαδρίτης, η Μπιλμπάο αναζητούσε την επιστροφή στις νίκες. Έδειξε ικανή να πετύχει τον στόχο της, αφού πήρε δύο φορές κεφάλι στο σκορ, με τον Ινιάκι Γουίλιαμς να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2’ για το 3ο του τέρμα στο πρωτάθλημα, ενώ ο Ραούλ Γκαρθία σκόραρε στο 62’. Ωστόσο, εισέπραξε ισάριθμες απαντήσεις από Αλένια (27’) και Ελ Χανταντί (76’).

Πηγή: sportfm.gr

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση