Γκολ και θέαμα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»

Με τον αγώνα Μπέτις - Λεβάντε στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» ανοίγει η αυλαία της 28ης αγωνιστικής της Λα Λίγκα.

1303: Real Betis Balompie - Levante UD 22:00 («Benito Villamarín»)

Μπέτις: Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Μπέτις στον Κυριακάτικο (14/3) αγώνα με τη Σεβίλλη στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», παρ' όλα αυτά μπορεί να χαρακτηριστεί ως γλυκιά ήττα, αφού τη διατήρησε μέσα στην εξάδα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 27', σ' ένα ματς με λιγοστές φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν για την ισοφάριση κυρίως στην επανάληψη, χωρίς ωστόσο να έχουν ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένει τραυματίας ο Καμαράσα (μέσος), ο οποίος λείπει εδώ και αρκετό καιρό. Αντίθετα στην αποστολή επιστρέφει μετά από τρεις μήνες ο Μπάρτρα (στόπερ). Εκτός λόγω πένθους έμεινε ο Τέγιο (εξτρέμ), ο οποίος «έχασε» τον πατέρα του.

Πιθανή ενδεκάδα: Ρόμπλες, Έμερσον, Μαντί, Β. Ρουίθ, Μιράντα, Γκίδο Ροδρίγες, Κανάλες, Ρουιμπάλ, Φεκίρ, Χουάνμι, Ιγκλέσιας.

Λεβάντε: Πήρε το ντέρμπι της πόλης με τη Βαλένθια (1-0) και με τη νίκη της διατηρήθηκε κοντά στην 7άδα. Από το 18ο λεπτό το γκολ που έκρινε τον αγώνα, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στην επανάληψη υπήρξαν λιγοστές φάσεις με πιο κοντά στο γκολ τους φιλοξενούμενους. Στους 35 βαθμούς πλέον η Λεβάντε, η οποία βρέθηκε μόλις στο -1 από την 8η θέση και τη Γρανάδα και στο -5 από την 7η Βιγιαρεάλ.

Αγωνιστικά νέα: Μακροχρόνιοι οι Καμπάνια (χαφ) και Μελέρο (χαφ), εκτός για ακόμη ένα παιχνίδι οι Ποστίγκο (στόπερ) και Ράντογια (χαφ). Νέα απώλεια ο Ροτσίνα (μεσοεπιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Αϊτόρ, Μιραμόν, Βέζο, Ντουάρτε, Κλερκ, Ντε Φρούτος, Βούκσεβιτς, Μάλσα, Μπάρντι, Μοράλες, Ρ. Μαρτί.

Προϊστορία: Με αντίπαλο τη Λεβάντε στην έδρα της η Μπέτις μετράει πέντε νίκες, έναντι δύο των φιλοξενουμένων. Επίσης ακόμη ένα μεταξύ τους παιχνίδι οκοκληρώθηκε στη λευκή ισοπαλία.