Γκέλα που μπορεί να στοιχίσει στην Ατλέτικο

Βαθμός που μπορεί να σώσει τη Γρανάδα!

Η Γράναδα παγίδευσε την Ατλέτικο Μαδρίτης! Η ομάδα του Αϊτόρ Καράνκα έπαιξε φουλ άμυνα και κράτησε στο μηδέν τους «ροχιμπλάνκος» μέσα στη Μαδρίτη (0-0), παίρνοντας πολύ σημαντικό βαθμό στη μάχη της αποφυγής της παραμονής. Παράλληλα, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε έχασε έδαφος και δίνει την ευκαιρία να πλησιάσει το... σεντόνι, δίνοντας την ευκαιρία σε Μπέτις, Σοσιεδάδ να την πλησιάσουν και στις Μπαρτσελόνα, Σεβίλλη να την ρίξουν στην τέταρτη θέση!

Τον έλεγχο του παιχνιδιού είχε από το ξεκίνημά του η Ατλέτικο, που είχε την κατοχή αλλά δυσκολευόταν να «τρυπήσει» την καλοστημένη άμυνα της Γρανάδα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να φτιάξουν κάτι καλό στην κόντρα-επίθεση και το 0-0 να παραμένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε καλύτερο ρυθμό, με τον Γκριεζμάν να απειλεί στο 49', την Ατλέτικο να πιέζει ασφυκτικά ως το 60' και να βλέπει μετά το ματς να... σκληραίνει και να χαλάει. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν την πίεση, γέμιζαν διαρκώς μπάλες στην αντίπαλη περιοχή και είχαν μια μεγάλη φάση με τον Κούνια στο 89ο λεπτό για να πάρουν τη νίκη, αλλά δεν τη μετουσίωσαν σε γκολ και το ισόπαλο αποτέλεσμα (0-0) παρέμεινε ως το τέλος.

Με αυτή την ισοπαλία η Γρανάδα βρίσκεται στο -1 από τη σωτηρία, έχοντας βέβαια παιχνίδι περισσότερο.