Γκέλα... ελέω Σιόβα για τη Βαλένθια (vid)

Ο Έλληνας αμυντικός έκανε τη ζημιά στις «νυχτερίδες»

Γκέλα για τη Βαλένθια, που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της με την Ουέσκα, το γκολ της οποίας πέτυχε ο Σιόβας.

Στο 7ο λεπτό η κεφαλιά του Οκαζάκι πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 37’ η Βαλένθια άνοιξε το σκορ από το πουθενά. OΒας εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά με το δεξί, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Φερνάντεθ που είχε μείνει άγαλμα.

Στο 48’ και στο 51’ τα σουτ των Γκιγιαμόν και Φερέιρο πέρασαν λίγο έξω, όπως κι εκείνο του Οκαζάκι στο 57’ ενώ στο 60’ o Ντομενέκ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Σεοάνε.

Στο 62’ ο Ντομενέκ έσωσε και πάλι τη Βαλένθια μετά από σουτ του Πουλίδο αλλά στο επόμενο λεπτό ο Σιόβας με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έκανε το 1-1. Μάλιστα στο 71ο λεπτό το φοβερό σουτ του Οκαζάκι, τράνταξε το δοκάρι της Βαλένθια, ενώ στο 75’ ο Φερνάντεθ είπε όχι σε σουτ του Κοντογκμπιά.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομενέκ, Γκαγιά, Ντιακαμπί, Γκιγιαμόν, Βας, Ράτσιτς (90+4' Εσκέρδο), Γουέδες (84’ Κανγκ Ιν Λι), Κοντογκμπιά, Ζέισον (64’ Μουσά), Γκόμες, Βαγιέχο (64’ Γκαμεϊρό)

ΟΥΕΣΚΑ: Φερνάντεθ, Πέδρο Λόπεθ (79’ Οντιβέρος), Σιόβας, Πουλίδο, Γκαλάν, Φερέιρο (89’ Εσρίτσε), Μοσκέρο, Χουάν Κάρλος (61’ Μπόρχα Γκαρσία), Οκαζάκι (79’ Λουϊζίνιο), Μιρ (89’ Χοακίν), Σεοάνε.

Πηγή: aek365.org