Φορτσάρει για Ευρώπη η Μπιλμπάο(vid)

Σημαντικό βαθμό πήρε η Θέλτα

Ολοένα και πιο κοντά στην ευρωπαϊκή της έξοδο βρίσκεται η βελτιωμένη Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία έφυγε με τους 3 βαθμούς από το Λεγανές (0-1) και έμεινε μόνη στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Οι Βάσκοι ήταν πολύ πιο ουσιαστικοί από τους γηπεδούχους και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 43’, με τον Εν-Νεσιρί να στέλνει την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του, σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ.

Στη συνέχεια του ματς, η Αθλέτικ Μπιλμπάο έκανε εξαιρετική διαχείριση και διατήρησε το πολύτιμο προβάδισμά της, παρότι δέχθηκε πίεση από τους Μαδριλένους. Έτσι, η ομάδα του Γκαριτάνο επανήλθε άμεσα στις νίκες και ελπίζει βάσιμα σε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στο έτερο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, Εσπανιόλ και Θέλτα έμειναν στο 1-1 στη Βαρκελώνη. Οι «περικίτος» προηγήθηκαν στο 33’ με τον Κινέζο επιθετικό Γου Λέι, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα στροφές στο δεύτερο μέρος.

Μάλιστα, στο 49’ είχαν τρομερή ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, με τον Άσπας να σημαδεύει αρχικά το δοκάρι από κοντινή απόσταση και στην εξέλιξη της φάσης ο Λόπεθ είπε «όχι» στον Μάξι Γκόμες. Τρία λεπτά αργότερα, η γηπεδούχος «άγγιξε» το 2-0, ωστόσο η κεφαλιά του Ερμόσο βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν την ισοφάριση και δικαιώθηκαν στο 72’, με τον Άσπας να βγαίνει γρήγορα στην κόντρα και να «σερβίρει» στον Μάξι Γκόμες, ο οποίος εκτέλεσε από κοντά τον Ντιέγκο Λόπεθ. Ο ίδιος παίκτης είχε μία ακόμα σημαντική ευκαιρία, δύο λεπτά αργότερα, όμως αστόχησε μέσα από την περιοχή.

Πάλι, ο Αργεντινός επιθετικός των Γαλικιάνων έφτασε κοντά στο γκολ στο 77’, αλλά η κεφαλιά του μέσα από τη μικρή περιοχή κατέληξε πάνω από τα δοκάρια. Κάπου εκεί έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με την ιδέα της ισοπαλίας (1-1).

Η Εσπανιόλ παρέμεινε αήττητη για 5η σερί αγωνιστική (2-3-0), αλλά ουσιαστικά σβήνουν οι ελπίδες της για την 7η θέση, ενώ η Θέλτα απέσπασε έναν πολύτιμο πόντο στη μάχη που δίνει για παραμονή.