Ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες

€15 WEEKEND BONUS: Επωφεληθείτε €15 μπόνους κάθε Σαββατοκύριακο!

Η Αθλέτικο Μπιλμπάο υποδέχεται στο «Σαν Μαμές» την Ουέσκα σε αγώνα για την 14η αγωνιστική της Λα Λίγκα.

0189: Athletic Bilbao - SD Huesca 22:00 («San Mames»)

Αθλέτικο Μπιλμπάο: Την προηγούμενη εβδομάδα εξήλθε ισόπαλη 2-2 κόντρα στη Βαλένθια, ένα αποτέλεσμα το οποίο βάσει της συνολικής εικόνας του αγώνα κρίνεται δίκαιο. Ανώτερες στο πρώτο μέρος οι «νυχτερίδες», κατάφεραν να προηγηθούν στο 26′ από το σημείο του πέναλτι. Στην επανάληψη οι «βάσκοι» κυριάρχησαν και με δύο γκολ των Βιγιαλίμπρε (55′) και Ραούλ Γκαρθία (79′ πέναλτι) ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα. Η χαρά του υπέρ τους προβαδίσματος όμως κράτησε μόλις 4 λεπτά, αφού στο 83′ ήρθε η ισοφάριση, σε μια φάση για την οποία φέρει ευθύνη ο τερματοφύλακας Σιμόν. Μεσοβδόμαδα τέθηκε αντιμέτωπη με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο», γνωρίζοντας την ήττα με 3-1. Αγωνιζόμενοι από το 13' με παίκτη λιγότερο οι «βάσκοι» και με το σκορ στο 1-0, το οποίο σημειώθηκε λίγο πριν από την ανάπαυλα, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 52', όμως δεν άντεξαν στην πίεση και λύγισαν στο τελευταίο τέταρτο από τα δύο γκολ του Μπενζεμά (74', 90+2). Την ερχόμενη Τρίτη (22/12) ακολουθεί το εκτός με τη Βιγιαρεάλ.

Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένοι οι Ραούλ Γκαρθία (μεσοεπιθετικός) και Γεράι Άλβαρεθ (αμυντικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Σιμόν, Κάπα, Νούνιεθ, Ι. Μαρτίνεθ, Γιούρι, Ντάνι Γκαρθία, Βέσγα, Ι. Γουίλιαμς, Μουνιαΐν, Μπερενγκέρ, Βιγιαλίμπρε.

Ουέσκα: Από την πρώτη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται η Ουέσκα, η οποία κέρδισε εντός με 1-0 την Αλαβές. Καλύτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι γηπεδούχοι πέτυχαν το νικητήριο γκολ στο 66' με τον Οντιβέρος, ενώ νωρίτερα (48') είχε ακυρωθεί γκολ του Οκαζάκι ως οφσάιντ. Μεσοβδόμαδα σε αγώνα που έδωσε για το «Copa del Rey», χρειάστηκε την ημίωρη παράταση για να κάμψει την αντίσταση της αδύναμης Μαρχαμάλο, την οποία κέρδισε με 2-3 (κανονική διάρκεια 1-1), παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Την προσεχή Τρίτη (22/12) ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας με τη Λεβάντε.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός βρίσκονται οι Ραμίρεζ (επιθετικός) και Λουιζίνιο (αριστερός μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα: Φερνάντεθ, Μαφέο, Πουλίδο, Σιόβας, Γκαλάν, Μπόρχα Γκαρθία, Μοσκέρα, Ρίκο, Φερέιρο, Οντιβέρος, Οκαζάκι.

Προϊστορία: Μόλις πριν από δύο χρόνια η μοναδική τους συνάντηση στο «San Mames», όπου αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.
27.08.18 La Liga Αθλέτικο Μπιλμπάο Ουέσκα 2 : 2

Εκτίμηση: Η Μπιλμπάο έστω και με παίκτη λιγότερο για μία περίπου ώρα απέναντι στη Ρεάλ έκλεισε όλους τους χώρους, με τους παίκτες του Ζιντάν να μην μπορούν να βρουν το δεύτερο γκολ. Τελικά οι «βάσκοι» δεν άντεξαν στην πίεση και προς το τέλος ο Μπενζεμά τους τιμώρησε με όχι ένα, αλλά δύο προσωπικά του τέρματα. Τώρα, η Μπιλμπάο έχει να αντιμετωπίσει την Ουέσκα στο γήπεδό της και της δίνεται η ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες, μετά από 4 ανεπιτυχή αποτελέσματα (0-2-2). (Άσος στο 2.23 Meridianbet)

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση