Επιβλητική Θέλτα, έβαλε σε μπελάδες την Βιγιαρεάλ!

Έστησε... πάρτι με καλεσμένη την Βιγιαρεάλ η Θέλτα! Η ομάδα του Εντουάρντο Κουντέτ πέρασε με το εμφατικό 4-1 από το «Μαδριγάλ», διατηρεί τις λιγοστές ελπίδες της για Ευρώπη και την ίδια ώρα βάζει σε μπελάδες την Βιγιαρεάλ αφού η Μπέτις, που έχει ματς λιγότερο, είναι στο -1.

Φοβερός ρυθμός εξ αρχής, η μπάλα πάνω κάτω και φάσεις εκατέρωθεν. Ο Σάντι Μίνα άνοιξε το σκορ στο 19', αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στο πεντάλεπτο με τον Μόι Γκόμες. Ο Σάντι Μίνα με πέναλτι στο 34' χτύπησε ξανά για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στη Θέλτα, η οποία βρήκε κι άλλο γκολ στο φινάλε του δευτέρου μέρους. Ξανά πέναλτι, αυτή τη φορά ο Μπράις Μέντες ο σκόρερ και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 3-1 υπέρ τους.

Ιδανικό ξεκίνημα και στην επανάληψη για τη Θέλτα, η οποία βρήκε για τέταρτη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σολάρι (57') για να τελειώσουν όποιες σκέψεις υπήρχαν στη Βιγιαρεάλ για ανατροπή, με τον Μορένο στο 87ο λεπτό με πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό σκορ.