Επιβλητική Μπιλμπάο

Το πρώτο της διπλό μετά το Νοέμβριο πέτυχε η Μπιλμπάο, που κέρδισε με 4-1 στην έδρα της Βαγιαδολίδ.

Στο 3ο μόλις λεπτό η Μπιλμπάο πήρε κεφάλι στο σκορ με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Ουνάι Λόπεθ, ενώ στο 9’ το διαγώνιο σουτ του Νάτσο πέρασε λίγο έξω. Στο 22’ ο Πλάνο πέρασε όμορφα στον Ουνάλ που αστόχησε από ιδανικό σημείο και στο 24’ ο Κόροδβα σέντραρε από αριστερά και ο Ραούλ Γκαρσία με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Στο 28’ ο Ουνάλ πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά μέσα στην περιοχή των Βάσκων αλλά αστόχησε και στο 32’ έχασε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία με προβολή από κοντά.

Στο 50’ ο Χοακίν έβαλε από κοντά την προβολή αλλά ο Σιμόν μπλόκαρε εύκολα και στο 59’ ο Γιούρι έκανε από αριστερά το γύρισμα αλλά ο Βέσγα έκανε κακό πλασέ εξ επαφής.

Τελικά στο 77ο λεπτό η Βαγιαδολίδ βρήκε γκολ, καθώς ο Σάντρο έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ από τα όρια της περιοχής και μείωσε σε 1-2. Ωστόσο στο 87ο λεπτό ο Σαλισού γύρισε λανθασμένα προς τον Μασίπ, ο Ουίλιαμς πρόλαβε και πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 1-3.

Το τελικό 1-4 έκανε ο Κόρδοβα στο 90+3' με όμορφο συρτό σουτ έξω από την περιοχή.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Σαλισού, Ολίβας, Χοακίν, Πόρο, Πλάνο (78’ Μπεν Αρφά), Αλκαράθ (60’ Τόνι Βίγια), Νάτσο, Μίτσελ (46’ Ερβίας), Σάντρο, Ουνάλ

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Μαρετίνεθ, Λέκουε, Γεράι, Γιούρι, Ουνάι Λόπεθ (53’ Βέσγα), Ντάνι Γκαρσία, Κόρδοβα, Ουίλιαμς (89’ Αντούριθ), Σάνσετ (76’ Μουνιαΐν), Ραούλ Γκαρσία

Πηγή: aek465.org

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση