«Πάτησε» τη Βαλένθια η Χετάφε (vid)

Πέρσι η Χετάφε έχασε την 4η θέση από τη Βαλένθια κυριολεκτικά στο photo finish αλλά φέτος δείχνει έτοιμη να κουνήσει σεντόνι. Η ομάδα του Μπορδαλάς με τον Μολίνα πρωταγωνιστή, κέρδισε τις «νυχτερίδες» με 3-0 και τους ξέφυγε με 5 βαθμούς!

Στο 6ο λεπτό ο Ντομενέκ έπεσε κι έσωσε μετά από σουτ του Μολίνα, ενώ στο 19’ ο Ντζενέ σέντραρε από δεξιά, ο Μολίνα πήρε την κεφαλιά από κοντά κι όμως αστόχησε. Στο 39’ ο Ντομενέκ πραγματοποίησε μεγάλη διπλή απόκρουση σε διαδοχικά σουτ των Μακσίμοβιτς και Κουκουρέγια και στο 45+1’ μετά από κόρνερ, ο Μολίνα πήρε και πάλι την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τον Μάτα να κάνει το γύρισμα το 54’ και τον Ντομενέκ να σώζει, ενώ στο 58’ ο Ντομενέκ είπε όχι ξανά στον Μάτα αλλά στην επαναφορά ο Μολίνα έκανε το 1-0 με προβολή.

Και μάλιστα στο 68ο λεπτό, ο Μολίνα «χόρεψε» τρεις αμυντικούς της Βαλένθια, γύρισε πανέμορφα και πλάσαρε για το 2-0. Η Βαλένθια έμεινε με δέκα παίκτες στο 78ο λεπτό λόγω εγκληματικού τάκλιν στον Κουκουρέγια κι έτσι στο 88’ ο Άνχελ έκανε μαγική ενέργεια από δεξιά, έδωσε έτοιμο γκολ στον Μάτα που έκανε προσποίηση και στον Ντομενέκ και πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 3-0.

Στο 90+2' ο Ντομενέκ είπε όχι σε σουτ του Κουκουρέγια και στο 90+4' ο Γκαγιά έκοψε σωτήρια το σουτ του Κένεντι από δεξιά.

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Νιόμ (61’ Κένεντι), Σουάρεθ, Ετσέιτα, Ντζενέ, Κουκουρέγια, Ολιβέρα, Μακσίμοβιτς (89’ Τιμόρ), Αραμπάρι, Μάτα, Μολίνα (80’ Άνχελ)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομενέκ, Γκάμπριελ, Γκαγιά, Φλορέντζι, Παρέχο, Ντιακαμπί, Κοντογκμπιά, Σολέρ (70’ Λι Κανγκ Ιν), Τόρες, Ροδρίγο (60’ Γουέδες), Γκόμες (90' Σομπρίνο)

Πηγή: aek365.org

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση