Σεβίλλη - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1: Σεβίλλη και Ατλέτικο έκαναν... «Χ»αρούμενη τη Μπάρτσα! (vid)

Στη 2η θέση με 35 βαθμούς η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, 3η η Σεβίλλη με 33.

Ματσάρα στο Sánchez Pizjuán, Σεβίλλη και Ατλέτικο έχασαν πολλές ευκαιρίες, ωστόσο αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 κάνοντας... δώρο στη Μπαρτσελόνα.

Ντερμπάρα στο Sánchez Pizjuán, Σεβίλλη και Ατλέτικο έβγαλαν πάθος, έχασαν ευκαιρίες, αλλά το 1-1 ήταν... δώρο για τη Μπαρτσελόνα. Είχαν δοκάρι οι Σεβιγιάνοι, από ένα ημίχρονο οι δυο ομάδες, γκολάρα ο Γκριζμάν. Στο -2 από την κορυφή η Ατλέτικο, στο -4 η Σεβίλλη, με ματς λιγότερο οι Καταλανοί.

Η Σεβίλλη μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πήρε τον έλεγχο και αναζητούσε τρόπους για να γίνει απειλητική για την Ατλέτικο. Βέβαια, οι Μαδριλένοι ήταν αυτοί που έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς, όταν στο 27' από ωραίο συνδυασμό ο Γκριζμάν δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η πίεση των γηπεδούχων έγινε πιο ασφυκτική μετά το μισάωρο και στο 36' ο Αντρέ Σίλβα με απίθανο σουτ τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Ομπλακ. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα ήρθε το γκολ για τους Σεβιγιάνους. Εξαιρετικός συνδυασμός Μπεν Γιεντέρ, Σίλβα, ο Καρίσο έδωσε την πάσα στον Γάλλο και ο τελευταίος γύρισε ωραία για το 1-0. Στο 39' η Σεβίλλη θα μπορούσε να... σφραγίσει τη νίκη, ο Μπεν Γιεντέρ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Ομπλακ. Η Ατλέτικο απάντησε και μάλιστα σε κομβικό σημείο. Στο 45' οι Μαδριλένοι κέρδισαν φάουλ σε εξαιρετική θέση και ο Γκριζμάν με άψογη εκτέλεση διαμόρφωσε το 1-1. Ηταν το 8ο γκολ του Γάλλου απέναντι στη Σεβίλλη!

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, κυκλοφορούσαν σωστά τη μπάλα, είχαν τον έλεγχο, αλλά όχι την ουσία. Το ματς άνοιξε αρκετά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Γκριζμάν να χάνει στο 82' μεγάλο τετ α τετ, αλλά και τον Ομπλακ να κάνει στο 83΄εξαιρετική επέμβαση στο υπέροχο σουτ του Γκνανιόν. Η τελευταία καλή ευκαιρία ήταν για τους Μαδριλένους, αλλά τη βολίδα του Τομας έβγαλε εντυπωσιακά ο Βάτσλικ.

Πηγή: gazzetta.gr

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση