Παλικαρίσια ανατροπή της Ατλέτικο με τον… κουτσό Γοδίν!

Γύρισε από το εις βάρος της 1-2 για να φτάσει στη νίκη επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 3-2

Αυτά τα κάνει μόνο η Ατλέτικο Μαδρίτης! Καταθέτοντας τρομερά ψυχικά χαρίσματα και παρά τις αναποδιές, η ομάδα του Σιμεόνε επικράτησε 3-2 εντός έδρας της Αθλέτικ Μπιλμπάο σε μια αναμέτρηση που έδειχνε χαμένη για τους «κολτσονέρος».

Οι Βάσκοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 36’ με τον Ινιάκι, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα το «ριμπάουντ» μετά από το σουτ του Σαν Χοσέ και την απόκρουση του Όμπλακ.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά φλύαροι στο πρώτο ημίχρονο και έδειχναν ταλαιπωρημένοι από την προσπάθεια που έκαναν στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι με την Ντόρτμουντ για το Champions League.

Μετά την ανάπαυλα όμως, οι «κολτσονέρος» κατέθεσαν ψυχή και την τελευταία ικμάδα των δυνάμεών τους για να φτάσουν σε μια απίθανη ανατροπή. Στο 61’ ο Τόμας Παρτέι ισοφάρισε με «ξερό» σουτ κι ενώ 3 λεπτά νωρίτερα ο Όμπλακ έσωσε την ομάδα του από το 0-2.

Στο 63’ ωστόσο οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν στην αντεπίθεση με τον Ινιάκι να κερδίζει στο σπριντ τον Γοδίν και να πλασάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-2. Από την εν λόγω φάση αποκόμισε πρόβλημα τραυματισμού ο Ουρουγουανός στόπερ της Ατλέτικο και αναγκάστηκε να παίξει στην επίθεση για να μην αφήσει την ομάδα του με 10 παίκτες!

Στο μεταξύ, ο Σιμεόνε αντιμετώπιζε ήδη ουκ ολίγα προβλήματα στις θέσεις των κεντρικών αμυντικών και είχε προβεί σε αλχημείες στο κέντρο της οπισθοφυλακής του, το οποίο συνέθεσαν οι χαφ Παρτέι-Σαούλ.

Από ‘κει και πέρα, φάνηκε το μέταλλο που χαρακτηρίζει την Ατλέτικο: στο 80’ ο Παρτέι εκτέλεσε κόρνερ, ο Ρόδρι πήρε την κεφαλιά και «έγραψε» το 2-2 πετυχαίνοντας παράλληλα το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Μαδριλένων.

Και στις καθυστερήσεις ήρθε η κορύφωση του… δράματος που έζησε η Αθλέτικ: στο 92’, πάλι σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ, ήρθε ο Γοδίν, που πατούσε με το ένα πόδι (!) λόγω του τραυματισμού του για να ολοκληρώσει με κεφαλιά την ανατροπή της ομάδας του (3-2) κι ενώ ο διαιτητής συμβουλεύτηκε πρώτα το VAR.

Έτσι, η Ατλέτικο έφτασε σε μια παλικαρίσια ανατροπή και νίκη (3-2) συνεχίζοντας την παράδοση που τη θέλει να μην χάνει από την ομάδα του Μπιλμπάο στις 13 τελευταίες συγκρούσεις τους. Επίσης, διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 9 ματς πρωταθλήματος (5-4-0) και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Από την άλλη, η ομάδα του Μπερίσο αποδείχθηκε ιδανική αυτόχειρας και βυθίζεται ακόμα περισσότερο στην κρίση καθώς συμπλήρωσε 11 αγώνες δίχως νίκη (0-7-4) και παραμένει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.