Γλίτωσε τα χειρότερα η Ατλέτικο κόντρα στην… πρωτοπόρο Σοσιεδάδ!

Η Σοσιεδάδ προηγήθηκε 2-0 μέσα στο «Wanda Metropolitano»...

Παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή η Σοσιεδάδ και στο +1 από την Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Βάσκοι ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με την Ατλέτικο Μαδρίτης μένοντας πρώτοι με 21 βαθμούς, σε ένα ματς που προηγήθηκαν με 2-0 αλλά είδαν τους γηπεδούχους να κάνουν μεγάλη αντεπίθεση αλλά να μην φτάνουν σε ολοκληρωτική ανατροπή.

Ο Σόρλοθ μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Ισάκ στο 48’ να διπλασιάζει τα τέρματα.

Ωστόσο η Σοσιεδάδ υπολόγιζε χωρίς τον… ξενοδόχο, με τον Λουίς Σουάρες στο 61’ και στο 77’ να φέρνει το ματς στα ίσα και να κάνει το 2-2 με εκτέλεση πέναλτι. Σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος, με την ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ να μένει μόνη πρώτη στην κορυφή στο +1 από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο άλλο παιχνίδι νωρίτερα, η Μπέτις επικράτησε 3-2 της Βαγιεκάνο. Ο Μορένο στο 22’ άνοιξε το σκορ, με τον Χουάνμι πέντε λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα. Ο Ντέκα στο 45+1 μείωσε σε 2-1, με τον Γκαρσία στο 65’ να φέρνει το ματς στα ίσα. Ωστόσο, ο Γουίλιαν από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 75’ για την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι.