Διπλό και 3η θέση για Ατλέτικο (vids)

Ισοπαλία για Χετάφε και Βαγιαδολίδ

Με πειστική εμφάνιση -κυρίως στο πρώτο μέρος- η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λεβάντε και βρίσκεται ξανά μόνη στην τρίτη θέση.

Παρότι ο Ντιέγκο Σιμεόνε κάνει σαρωτικές αλλαγές και εκτεταμένο rotation σε κάθε αγωνιστική, εντούτοις η Ατλέτικο Μαδρίτης παραμένει το ίδιο σφριγηλή, σοβαρή και στιβαρή, ξεκινώντας πάντα από την άμυνα.

Οι ροχιμπλάνκος κράτησαν το μηδέν για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι κι έφτασαν σε τρίτη σερί νίκη, αυτή τη φορά στην έδρα της Λεβάντε με 0-1 και πλέον βρίσκονται ξανά μόνοι στην τρίτη θέση.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε θα μπορούσε να καθαρίσει την νίκη από το πρώτο μέρος, όμως έπεσε σε έναν εξαιρετικό Αϊτόρ, ο οποίος είχε απαντήσεις στις προσπάθειες από Καράσκο (6’, 42’), Τομάς (17’), όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην φάση του 15ο λεπτού.

Ο Κόκε με υπέροχη κάθετη βρήκε τον Μάρκος Γιορέντε εκείνος έκοψε πολύ πονηρά την μπάλα προς το ύψος της μικρής περιοχής, αναγκάζοντας τον Μπρούνο να την στείλει στα δίχτυα της ομάδας του (0-1).

Η επανάληψη ξεκίνησε με ακυρωθέν γκολ του Τομάς Παρτεϊ για οφσάιντ του Ντιέγκο Κόστα, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να έχει ακόμα δύο καλές στιγμές με τον Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος.

Όσο περνούσε η ώρα η Λεβάντε έψαξε το γκολ της ισοφάρισης όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ. Η κεφαλιά του Μπόρχα Μαγιοράλ (79’) έξυσε το δοκάρι του Όμπλακ και η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε κράτησε την πολύτιμη νίκη.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Χετάφε κόλλησε για τρίτη σερί αγωνιστική στην ισοπαλία και πλέον η διαφορά της από την ζώνη του Champions League άνοιξε στους τέσσερις πόντους.

Ο Μάτα έδωσε προβάδισμα στους Μαδριλένους μέσα στην έδρα της Βαγιαδολίδ (41’, 0-1), όμως η χαρά κράτησε ελάχιστα. Ένα αυστηρό πέναλτι που πήραν οι γηπεδούχοι μετέτρεψε σε γκολ ο Ουνάλ και το 1-1 έμεινε ως το τέλος σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς με πολλές διακοπές και φάουλ.

Πηγή: sdna.gr