Από Βαγεκάνο… Ευρώπη η Βιγιαρεάλ! (vid)

Το «κίτρινο υποβρύχιο» επικράτησε με 5-1 εκτός έδρας

Ετοιμάζει βαλίτσες για Ευρώπη και για τη νέα σεζόν η Βιγιαρεάλ! Το «κίτρινο υποβρύχιο» πέρασε από την έδρα της Βαγεκάνο με το εμφατικό 5-1 και ψάχνει μία νίκη στις δύο τελευταίες αγωνιστικές για να κλειδώσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο, κυνηγώντας παράλληλα και την 6η θέση.

Με τα… μπούνια μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του Ουνάι Έμερι, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Παρέχο να φτιάχνει το 1-0 του Πεντράθα. Το γκολ αυτό έδωσε εξαιρετικό ρυθμό στο ματς με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τελικά στο 21ο λεπτό να έρχεται η ισοφάριση από τη Βαγεκάνο με τον Γκουαρδιόλα.

Παρόλα αυτά, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις έξι λεπτά αφού στο 27’ ο Τόρες μοίρασε την ασίστ και ο Φόιτ επανέφερε το προβάδισμα για τη Βιγιαρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και φρόντισαν να συνεχίσουν να δείξουν την μεγαλύτερη ποιότητα που διαθέτουν. Διότι ο Αλκάθερ στο 38’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στο «κίτρινο υποβρύχιο» και ο Πάου Τόρες στο φινάλε του πρώτου μέρους (45’+2’) μετά το φάουλ του Παρέχο έγραψε το 4-1.

Η πλάστιγγα είχε γείρει στην πλευρά των φιλοξενούμενων, με τη Ράγιο να μειώνει στο 60ο λεπτό με τον Κατένα αλλά εν τέλει μετά την εξέταση του VAR το γκολ δεν μέτρησε για επιθετικό φάουλ στον Ρούλι. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με φοβερό σουτ στο 89' ο Πεντράθα διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.