Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησε η Ατλέτικο, ζωντανή η Βιγιαρεάλ!

Η δράση στο κύπελλο Ισπανίας

Την επιλογή να καθαρίσει την πρόκριση στο δεύτερο ματς του «Ουάντα Μετροπολιτάνο» πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης στην αναμέτρηση στην έδρα της Χιρόνα για την προημιτελική φάση του Copa del Rey.

Οι «ροχιμπλάνκος» παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν πολύ νωρίς στο σκορ με γκολάρα του Γκριζμάν στο 9’, κόντρα στη ροή του αγώνα και χωρίς προηγουμένως να έχει στείλει κάποια προειδοποιητική βολή, η Χιρόνα ισοφάρισε στο 34’ με τέρμα του Λοσάνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά την ανωτερότητα των φιλοξενούμενων, ο Ντιέγκο Σιμέονε πέρασε εκτός αγώνα τόσο τον Γκριζμάν, όσο και τον Κάλινιτς, δείχνοντας προτίμηση να τους ξεκουράσει, παρά να τους φορτώσει με επιπλέον λεπτά.

Στα υπόλοιπα ματς του προγράμματος, έπειτα από έναν συγκλονιστικό αγώνα, η Βιγιαρεάλ με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να πετύχει δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του 90λέπτου και να πάρει το 2-2 στην έδρα της κόντρα στην Εσπανιόλ και έτσι έχει ακόμα ελπίδες πρόκρισης, ενώ η Χετάφε με γκολ στις καθυστερήσεις κατάφερε να επιβληθεί της Βαγιαδολίδ με 1-0.