«Άλωσε» την Παμπλόνα η Μπιλμπάο!

Μεγάλη νίκη στην έδρα της Οσασούνα πήρε η Μπιλμπάο

Τη δεύτερη σερί της νίκη πανηγύρισε η Μπιλμπάο, καθώς επικράτησε 2-1 στην Παμπλόνα της Οσασούνα και έτσι πλασαρίστηκε στην πρώτη πεντάδα του ισπανικού πρωταθλήματος.

Τα γκολ των Βάσκων σημείωσαν οι Ινιάκι Γουίλιαμς (21’) και Κενάν Κόδρο (79’), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν προσωρινά με τον Άβιλα στο 76’. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας σε ματς πρωταθλήματος για την Οσασούνα, μετά τον Απρίλιο του 2018, όταν αγωνιζόταν στη δεύτερη κατηγορία.

Πιο δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η Μπιλμπάο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ινιάκι Γουίλιαμς στο 21ο λεπτό, με τους Βάσκους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έγιναν πιο πιεστικοί και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Άβιλα στο 76’. Ωστόσο, η… χαρά τους κράτησε μόλις για λίγα λεπτά, καθώς στο 79’ ο Κόδρο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μπιλμπάο, η οποία το κράτησε μέχρι τη λήξη, φτάνοντας στη νίκη.