Άφησε «ξερή» τη Θέλτα η Οσασούνα!

Σε περιπέτειες και πάλι η ομάδα του Όσκαρ Γκαρσία

Η σχεδόν αδιάφορη Οσασούνα με γκολ στο τέλος άφησε ξερή την Θέλτα, που εκεί που νόμιζε ότι ξεμπέρδεψε με την παραμονή, μπήκε πάλι σε περιπέτειες.

Θεωρητικά, η Θέλτα ήταν αυτή που καιγόταν για την νίκη, ώστε να ξεμπερδεύει μία ώρα αρχύτερα με την υπόθεση παραμονή, ωστόσο η σχεδόν αδιάφορη Οσασούνα ήταν αποφασισμένη να πουλήσει πολύ σκληρά το τομάρι της.

Η ομάδα του Βίγκο μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ με τον Σάντι Μίνα (10’), όμως κάπου εκεί η ομάδα του Όσκαρ Γκαρσία εξαφανίστηκε από το γήπεδο. Η ομάδα της Παμπλόνα απάντησε άμεσα με κεφαλιά του Γκαγέγκο (24’) και από εκεί και μετά το παιχνίδι ήταν ένας συνεχής μονόλογος των γηπεδούχων.

Ο Βιγιάρ έσωσε σε ουκ ολίγες περιπτώσεις στην επανάληψη την Θέλτα, όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην φάση του 91ου λεπτού, όταν ο Αρνάιθ έκανε το 2-1 και άφησε την ομάδα του Βίγκο με τα χέρια αδειανά και στο +4 από την ζώνη παραμονής (με ένα παιχνίδι περισσότερο) δύο στροφές πριν το τέλος.

Πηγή: sdna.gr