Ο Ντεπάι ξελάσπωσε πάλι τον Τσάβι και η Μπαρτσελόνα ανεβαίνει! (vid)

Μεγάλη νίκη για τους Καταλανούς κόντρα στη Βιγιαρεάλ

Με τον Ντεπάι να σκοράρει στο 88' και να… κόβει τα πόδια της Βιγιαρεάλ, η Μπαρτσελόνα έφυγε με τεράστια νίκη (1-3) από το «Ελ Μαδριγάλ», όπου κινδύνεψε με μέγα κάζο!

Μια… λαμπάδα στο μπόι του Ντεπάι πρέπει να ανάψει ο Τσάβι!

Ο Ολλανδός, όπως και στο ντεμπούτο του Ισπανού στον πάγκο της Μπαρτσελόνα, στην αναμέτρηση με την Εσπανιόλ, σκόραρε στο 88' (για τέταρτο, μάλιστα, σερί ματς στη La Liga) και ξελάσπωσε τους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι κινδύνεψαν με μέγα κάζο στο «Ελ Μαδριγάλ» από την ψυχωμένη Βιγιαρεάλ!

Τελικά, όμως, έφυγαν με μια τεράστια νίκη, 1-3, με τον Κοουτίνιο να βάζει και «κερασάκι» στην τούρτα στο 94' από το σημείο του πέναλτι.

Είναι άγνωστο πως θα τα πάει σε βάθος χρόνου ο Τσάβι στον πάγκο της Μπαρτσελόνα, όμως προς το παρόν έχει αλλάξει την αύρα μιας ομάδας που δεν είχε την τύχη με το μέρος της. Με τον Καταλανό στο τιμόνι τους, οι μπλαουγκράνα μοιάζουν να πιστεύουν πολύ περισσότερο στους εαυτούς τους, ακόμα και όταν ένα ματς έχει στραβώσει.

Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να αγγίζει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της για φέτος όμως, έδειχνε και πάλι τις ίδιες ασθένειες που δείχνει όλη την χρονιά. Η ασφυκτική πίεση της Βιγιαρεάλ έφερε το γκολ της ισοφάρισης από τον Τσουκουέζε (76’, 1-1) στο πέμπτο γκολ που δέχεται φέτος η Μπαρτσελόνα στο τελευταίο τέταρτο των παιχνιδιών της.

Κι εκεί που όλα έδειχναν 2-1, με τον Ντανζούμα να χάνει κλασική ευκαιρία ήρθε η… ανάσταση. Ο Μέμφις κυνήγησε μία χαμένη μπαλιά μετά από λάθος του Εστουπινιάν, πέρασε την μπάλα από την μύτη της βελόνας, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Κοουτίνιο έκανε το 1-3 μετά από πέναλτι που έκανε ο Φόιθ.

Όλα αυτά σε ένα πολύ ανοιχτό ματς που θα μπορούσε να πάει σε κάθε κατεύθυνση. Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Καταλανοί είχαν δύο δοκάρια με Εζαλζουλί (5’) και Γκάβι (9’), αλλά και η Βιγιαρεάλ άλλη μία κλασική ευκαιρία με τον Ντανζούμα (7’) μετά από τραγικό γύρισμα της μπάλας προς τα πίσω από τον Έρικ Γκαρσία.

Ο Μέμφις σπατάλησε ένα ακόμα τετ-α-τετ (21’) κι εκεί που όλα έδειχναν ότι η Μπαρτσελόνα δύσκολα θα βρει γκολ, ο Ντε Γιονγκ στο ξεκίνημα της επανάληψης έκανε το 0-1 (48’), αλλάζοντας όλη την εικόνα του ματς.

Παρά την ισοφάριση από την Βιγιαρεάλ, οι Καταλανοί βρήκαν τρόπο να αποδράσουν με το διπλό και παρά τις τόσες φετινές γκέλες, βρίσκονται μόλις στο -3 από την ζώνη του Champions League, χτίζοντας για πρώτη φορά ένα θετικό μομέντουμ δύο νικών, με τον Τσάβι να αλλάζει την ψυχολογία μιας ομάδας που δεν μπορούσε να κερδίσει κανέναν.