Δύσκολη έξοδος για την κουρασμένη Σεβίλλη

Με την αναμέτρηση Οσασούνα - Σεβίλλη στο «Ελ Σαδάρ» ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής στη Λα Λίγκα.

1741: CA Osasuna - Sevilla FC 22:00 («El Sadar»)

Οσασούνα: Για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν η Οσασούνα πέτυχε δύο κολλητές νίκες με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Στο τελευταίο της παιχνίδι στην έδρα της Λεβάντε αν και δεν ήταν ανώτερη, με γκολ το Μπούντιμιρ στο 74' κατάφερε να κλέψει το τρίποντο. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι πέντε λεπτά αργότερα έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, αστοχώντας από το σημείο του πέναλτι. Ακολουθεί (27/2) το εκτός έδρας παιχνίδι με την Αλαβές.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός αποστολής για ακόμη ένα παιχνίδι οι Ρονκάγλια (μπακ/στόπερ) και Γιόνι (εξτρέμ). Μαζί τους εκτός οι μακροχρόνια τραυματίες Ρουμπέν Μαρτίνεθ (γκολκίπερ) και Τσίμι Άβιλα (φορ). Στα θετικά η επιστροφή του Μπράσανατς (χαφ), που έχει ταλαιπωρηθεί από πάρα πολλά προβλήματα τη φετινή σεζόν.

Πιθανή ενδεκάδα: Ερέρα, Βιδάλ, Αριντάνε, Ντ. Γκαρθία, Μ. Σάντσεθ, Μονκαγιόλα, Οϊέρ, Τορό, Ρ. Τόρες, Καλέρι (Μπούντιμιρ), Ρ. Γκαρθία.

Σεβίλλη: Η Σεβίλλη προέρχεται από αγχωτική αλλά πολύτιμη νίκη με 1-0 απέναντι στην ουραγό Ουέσκα, μία νίκη που την διατηρεί σταθερά στην τέταρτη θέση της Λα Λίγκα με 45 βαθμούς. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα από την ανδαλουσία είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, ενώ άλλες τόσες είχε και στην επανάληψη. Τελικά, σε μία απ' αυτές στο 57' βρήκε δίκτυα με τον Έλ Χαντάντι, ενώ στα εναπομείναντα λεπτά έφτασε κοντά στο 2-0, αλλά φλέρταρε και με την ισοφάριση. Για καλή της τύχη όμως το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας έτσι το 14ο φετινό της τρίποντο. Την Κυριακή (27/2) ακολουθεί το εντός έδρας ντέρμπι με τη Μπαρτσελόνα. Μεσοβδόμαδα φιλοξένησε τη Ντόρτμουντ στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου γνώρισε την ήττα με 2-3. Μόλις στο 7' οι «ανδαλουσιάνοι» προηγήθηκαν με τον Σούσο, ενώ στη συνέχεια έζησαν εφιαλτικές στιγμές, αφού η αντίπαλος τους πέτυχε τρία γκολ (19', 27', 43') πριν την ανάπαυλα, για να δυσκολέψει πάρα πολύ τα πράγματα γι' αυτούς. Παρ' όλα αυτά, με γκολ του Ντε Γιόνγκ στο 84', η Σεβίλλη μείωσε στο τελικό 2-3, αυξάνοντας κατά κάποιο τρόπο τις ελπίδες της ενόψει του εκτός έδρας επαναληπτικού.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Ακούνια (μπακ) και Οκάμπος (εξτρέμ). Παρόλο που απείχε από κάποιες προπονήσεις ο Γιουλές Κουντέ (στόπερ) δηλώνει έτοιμος.

Πιθανή ενδεκάδα: Μπόνο, Νάβας, Κουντέ, Ντ. Κάρλος, Εσκουδέρο, Ο. Τόρες, Φερνάντο, Χορδάν, Σούσο, Εν Νεσίρι (Ντε Γιονγκ), Ελ Χαντάντι.

Προϊστορία: Οσασούνα και Σεβίλλη μετράνε από δύο νίκες, ενώ σε άλλες δύο αναμετρήσεις τους αναδείχθηκαν ισόπαλες.