Δίνουν συνέχεια στη νικηφόρα πορεία τους οι «ροχιμπλάνκος»

Με τον αγώνα Ατλέτικο - Θέλτα στο «Μετροπολιτάνο» της Μαδρίτης ρίχνει αυλαία η 22η αγωνιστική στη Λα Λίγκα.

0130: Atletico Madrid - RC Celta de Vigo 22:00 («Wanda Metropolitano»)

Ατλέτικο Μαδρίτης: Ακόμη ένα βήμα προς τον τίτλο έκανε η Ατλέτικο Μαδρίτης την προηγούμενη Κυριακή (31/1), κερδίζοντας με 2-4 εκτός την Καντίθ. Στο 28' ο Λουίς Σουάρες έβαλε τους «ροχιμπλάνκος» σε θέση οδηγού, ενώ στο 35' η Καντίθ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Νεγκρέδο. Ένα λεπτό πριν από την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Σαούλ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του και μ' αυτό, Καντίθ και Ατλέτικο πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Με τους ίδιους πρωταγωνιστές (Σουάρες και Νεγκρέδο) ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 2-3. Συγκεκριμένα, πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ουρουγουανός επιθετικός της Ατλέτικο από το σημείο του πέναλτι πέτυχε το 1-3, ενώ στο 71' ο Ισπανός επιθετικός της Καντίθ μείωσε σε 2-3 προσωρινά. Τον τελευταίο λόγο στον αγώνα τον είχε ο Κόκε, ο οποίος δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λέπτου διαμόρφωσε το τελικό 2-4. 16η νίκη στη σεζόν για την πρωτοπόρο Ατλέτικο, η οποία παραμένει 7 βαθμούς μακριά από τους διώκτες της (Μπαρτσελόνα και Ρεάλ), έχοντας και δύο παιχνίδια λιγότερα.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός λόγω Covid βρίσκoνται οι Ερμόσο (στόπερ), Ζοάο Φέλιξ (επιθετικός) και Μούσα Ντεμπελέ (επιθετικός). Τιμωρημένος μέχρι το τέλος του μήνα ο Τρίπιερ (μπακ). Αντίθετα, στα θετικά η επιστροφή του Καράσκο, ο οποίος βγήκε από την καραντίνα και εκτός απροόπτου θα είναι διαθέσιμος.

Πιθανή ενδεκάδα: Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Φελίπε, Γιορέντε, Κόκε, Κοντογκμπιά, Σαούλ, Κορέα, Λεμάρ, Σουάρες.

Θέλτα: Ακόμη ένα αρνητικό αποτέλεσμα για τη Θέλτα την προηγούμενη αγωνιστική που εξήλθε ισόπαλη χωρίς τέρματα στην έδρα της Γρανάδα, φτάνοντας έτσι τους πέντε αγώνες χωρίς νίκη (0-2-3). H ομάδα του Εντουάρδο Κοντέτ βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα (6-7-8) με 25 βαθμούς και στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Λόγω του ότι ακόμη υπάρχουν αρκετά παιχνίδια, η Θέλτα καλείται να μαζέψει άμεσα βαθμούς για να μην βρεθεί στο τέλος σε περιπέτειες.

Αγωνιστικά νέα: Επιστρέφει ο Ντένις Σουάρεθ (μεσοεπιθετικός), μακροχρόνιοι απόντες οι Χουνκά (μπακ) και Σέρχιο Άλβαρεθ (τερματοφύλακας).

Πιθανή ενδεκάδα: Ρ. Μπλάνκο, Μάγιο, Αραούχο, Μουρίγιο, Ααρόν, Τάπια, Μπράις Μέντεθ, Ντένις Σουάρεθ, Νολίτο, Άσπας, Σάντι Μίνα.

Προϊστορία: Αήττητη παραμένει η Ατλέτικο Μαδρίτης σε εντός έδρας αναμετρήσεις με τη Θέλτα, μετρώντας πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες.