Βαλένθια - Βιγιαρεάλ 2-0: Στο ρεναλτί τελείωσε την δουλειά (vid)

Οι «νυχτερίδες» με δεύτερη νίκη ετοιμάζονται για τις αναμετρήσεις με την Άρσεναλ

Η Βαλένθια, με δεύτερη νίκη, τελείωσε ό,τι άρχισε πριν μία εβδομάδα στο «Θεράμικα», καθώς επικράτησε, σχετικά εύκολα, της Βιγιαρεάλ με 2-0, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.Το σκορ άνοιξε στο 12ο λεπτό ο Λάτο με κοντινό πλασέ με την μία, μετά από ωραία ψηλοκρεμαστή πάσα του Γκιέδες. Το 2-0 πέτυχε στο 54ο λεπτό ο Παρέχο με απευθείας εκτέλεση φάουλ και με την βοήθεια της τύχης. Η μπάλα χτύπησε στο τοίχος και στην συνέχεια έφυγε στην, αντίθετη από αυτήν που κατευθύνθηκε ο Φερνάντεζ, γωνιά της εστίας και στα δίκτυα.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Το πρώτο σουτ στον αγώνα έφυγε από τα πόδια των φιλοξενουμένων. Στο 7΄ ο Τζεράρντ δοκίμασε το πόδια του από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο πόδι και έφυγε κόρνερ. Εφτά λεπτά αργότερα είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, για την Βαλένθια. Ο Παρέχο μπήκε με την μπάλα εντός περιοχής και έκανε το σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Φερνάντεζ. Στο 12ο λεπτό η Βαλένθια κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα. Ο Γκιέδες έκλεψε εκτός περιοχής και έδωσε ψηλοκρεμαστά στον Λάτο που με πλασέ και με την μία έστειλε έκανε 1-0. Μάλιστα, δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους όταν ο Γκαμεϊρό έφυγε γρήγορα μπροστά και απέναντι στον Φερνάντεζ, επιχειρώντας το σκάψιμο, με την μπάλα όμως να παίρνει πορεία εκτός εστίας. Στην συνέχεια ένα μακρινό σουτ του Τριγέρος στο 16΄ έφυγε εκτός εστίας. Ο ίδιος παίχτης, έξι λεπτά αργότερα, έπαιξε το 1-2 εκτός περιοχής και σούταρε εκτός περιοχής, ωστόσο αυτό κατέληξε στα χέρια του Νέτο. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην συνέχεια με αποτέλεσμα να περιμένουμε μέχρι το 40΄ για να δούμε την επόμενη καλή φάση. Ο Τζεράρντ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πήδησε και πήρε την κεφαλιά, την οποία όμως ο Νέτο ήταν μάζεψε σταθερά. Δυο λεπτά αργότερα, στην τελευταία φάση του Α΄ μέρους, ο Φερνάτεζ, λανθασμένα, βγήκε πολύ εκτός περιοχής και αυτό παρ ολίγον να στοιχήσει στην ομάδα του, όμως το σουτ του Γκαμεϊρό σταμάτησε στα πόδια του κίπερ της Βιγιαρεάλ.

Β΄ Ημίχρονο: Στην Βιγιαρεάλ ανήκε και το πρώτο σουτ στην επανάληψη. Στο 52΄ο Πεντράζα πήρε μπάλα εκτός περιοχής και την κουβάλησε μέσα σε αυτήν πριν σουτάρει δυνατά για να μαζέψει χαμηλά και χωρίς πρόβλημα ο Νέτο. Γκολ για την Βαλένθια! Η Βαλένθια όμως ήταν αυτή που βρήκε και πάλι δίκτυα με την βοήθεια φυσικά της τύχης. Στο 54ο λεπτό ο Παρέχο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο ανθρώπινο τοίχος και άλλαξε πορεία για να κάνει το 2-0. Στο 64΄ ένα φαλτσαριστό πλασέ από τον Τσουκουέζε κατέληξε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Νέτο. Δυο λεπτά αργότερα υπήρξε Σύγχυση και κόντρες στην περιοχής της Βαλένθιας, όμως δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να εκτελέσουν σωστά. Στο 67΄ την κεφαλιά του Μορένο μάζεψε ο Νέτο. Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης. Μοναδική αξιόλογη φάση ήταν η απευθείας δυνατή εκτέλεση φάουλ του Φορνάλς στο 87΄ η οποία όμως πέρασε λίγο εκτός εστίας.

Κοουτσάρισμα:

Μαρσελίνο (Βαλένθια): Χωρίς εκτεταμένο ροτέισιον ξεκίνησε την αναμέτρηση ο τεχνικός της Βαλένθιας, παρά το σκορ πρόκρισης του 1ου αγώνα και το δύσκολο πρόγραμμα που έχει στο πρωτάθλημα. Ξεκίνησε τον αγώνα με πίεση ψηλά, κατάσταση από την οποία προήλθε και το 1ο γκολ. Σαφώς ανώτεροι οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν νωρίς τις αλλαγές τους και να κοιτάξουν την συνέχεια.

Καγέχα (Βιγιαρεάλ): Με 2-3 νέα πρόσωπα οι οποίοι δεν θεωρούνται βασικοί άρχισε την αναμέτρηση η Βιγιαρεάλ. Δεν βγήκαν στον Καγέχο οι επιλογές των Ράμπα και Αντρέ με αποτέλεσμα η Βιγιαρεάλ να δεχτεί νωρίς το γκολ, να μην μπορεί να αντιδράσει και να τελειώσουν γρήγορα τα όνειρα ανατροπής.

Διακριθέντες:

Βαλένθια: Καλή εμφάνιση από τον Γκιέδες που πίεσε αρκετά τους αντίπαλους αμυντικούς, ήταν δημιουργικός και από δικό του κλέψιμο και πανέμορφη πάσα ήρθε το γκολ από τον Λάτο στο 12ο λεπτό.

Βιγιαρεάλ: Δεν ξεχώρισε κάποιος από πλευράς Βιγιαρεάλ.

Απογοητεύσαντες:

Βαλένθια: Υπήρξαν στιγμές όπου ο Νέτο δεν συγκράτησε σταθερά την μπάλα, αλλά για καλή του τύχη δεν κατάφεραν οι αντίπαλοι να γίνουν απειλητικοί. Η βροχή δυσκόλεψε τα πράγματα όμως θα έπρεπε να βρει τον τρόπο να μην κάνει λάθη.

Βιγιαρεάλ: Κακή αμυντική αντίδραση από τους Αντρέ και Μόρις στο γκολ που δέχτηκε η Βιγιαρεάλ στο 12΄. Ο πρώτος έχασε και ο δεύτερος απορροφήθηκε από την μπάλα αντί να πάρει μέτρα πίσω και να μαρκάρει τον Λάτο. Μέτρια εμφάνιση από τον Ράμπα.

Διαιτησία: Πέναλτι ζήτησαν σε αρκετές φάσεις και οι δυο ομάδες, όμως, όπως φάνηκε, ότι δεν υπήρξε κάποια παράβαση και σωστά δεν υπέδειξε κάτι ο Σκοτσέζος ρεφ.

Βαλένθια (Μαρσελίνο): Νέτο, Λάτο, Ντιακαμπί, Ρονκάλια, Βας, Παρέχο (Κοκλέν 62΄), Σολέρ (Γκάμπριελ 46΄), Γκιέδες (Λι 68΄), Τόρες, Μινά, Γκαμεϊρό.

Βιγιαρεάλ (Καγέχα): Φερνάντεζ, Μόρι, Κάσερες (Φορνάλς 65΄), Ρουίζ, Τζεράρντ, Κόστα, Τριγέρος (Φουέγο 73΄), Πεντράζα, Ράμπα (Τσουκουέζε 46΄), Μορνάλες, Αντρε.

Σκόρερ: Λάτο (12΄), Παρέχο (54΄) / -

Κίτρινες κάρτες: Κοκλέν / Ράμπα, Πεντράζα, Μόρις, Αντρέ

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Γουίλιαμ Κόλουμ (Σκωτία)

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση