Ισόπαλο το ιβηρικό ντέρμπι, έβρεξε γκολ στο Γερμανία-Τουρκία

Τι έγινε στα διεθνή φιλικά της βραδιάς

Ισόπαλες χωρίς σκορ αναδειχθήκαν Πορτογαλία και Ισπανία σε φιλικό στο «Ζοσέ Αλβαλάδε». Δύο δοκάρια και μεγάλη φάση στο τέλος η ομάδα του Σάντος.

Στο 3ο λεπτό ο Χεράρδ Μορένο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σεμέδο αλλά ο Πατρίσιο έσωσε, ενώ στο 17’ ο Πορτογάλος κίπερ είπε και πάλι όχι σε πλασέ του Μορένο.

Στο 25ο λεπτό ο Πατρίσιο μπλόκαρε το σουτ του Όλμο, ενώ στο 42’ ο Γκερέιρο αστόχησε από κοντά με σουτ όπως και ο Ρονάλντο με κεφαλιά στο 45’.

Στο 53ο λεπτό ο Κριστιάνο με απίθανο σουτ παραλίγο να γκρεμίσει το δοκάρι του Κέπα, ενώ στο 67’ η Πορτογαλία έφυγε στην κόντρα και ο Σάντσες πλασάρε με δύναμη αλλά η μπάλα σταμάτησε και πάλι στο δοκάρι.

Στο 72ο λεπτό ο Τραορέ έκανε φοβερή ενέργεια και γύρισμα από δεξιά αλλά ο Όλμο πλασάρε πάνω στον Πατρίσιο, ενώ στο 75’ ο Κέπα νίκησε τον Τρινκάο σε μοναδικό τετ α τετ.

Στο 81’ και πάλι ο Τραορέ έκανε την κίνηση από δεξιά κι έκανε και το διαγώνιο σουτ αλλά αστόχησε, ενώ στο 90+2’ το σουτ του Ζότα κόντρε κι έφυγε έξω και από το κόρνερ ο Σεμέδο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έξυσε τα δοκάρια του Κέπα.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Πατρίσιο, Σεμέδο, Κανσέλο, Πέπε (46’ Μπερνάρντο Σίλβα), Γκερέιρο, Μουτίνιο (46’ Ρουμπέν Ντίας), Νέβες, Ρενάτο Σάντσες, Αντρέ Σίλβα (46’ Καρβάλιο), Τρινκάο (79’ Ζότα), Ρονάλντο (73’ Ζοάο Φέλιξ)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Κέπα, Σέρχι Ρομπέρτο, Έρικ Γκαρσία (82’ Ράμος), Ρεγκιλόν (46’ Γκαγιά), Γιορέντε, Μπούσκετς (62’ Τραορέ), Θεμπάγιος (46’ Καμπάνια), Κανάλες (62’ Ρόδρι), Όλμο, Ροδρίγο (46’ Μερίνο), Χεράρδ Μορένο

ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ: 3-3

Γήπεδο: RheinEnergie Stadion

Ματσάρα στο «RheinEnergie Stadion» με τη Γερμανία να έρχεται ισόπαλη 3-3 με την Τουρκία.

Στο 13ο λεπτό η Τουρκία έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιαζιτσί αλλά στο 45+1’ ο Ντράξλερ έφυγε μόνος με τον Γκιουνόκ και τον πλασάρε όμορφα για το 1-0.

Ωστόσο στο 50’ ο Τουφάν ταλαιπώρησε τον Σουλτς έξω από την περιοχή, γύρισε και με σουτ που βρήκε και στον Γερμανό αμυντικό, έκανε το 1-1 ενώ στο 58’ οι Γερμανοί έκρυψαν την μπάλα και ο Νοϊχάους από το πέναλτι, πλασάρε για το 2-1.

Αλλά στο 67’ ο Καράτσα έκλεψε από τον Νοϊχάους και πλάσαρε από κοντά τον Λένο για το 2-2. Αλλά στο 81ο λεπτό ο Βάλντσμιντ με δυνατό σουρ έγραψε το 3-2. Κι όμως στο 90+4’ ο Καραμάν από κοντά έκανε το 3-3 με πλασέ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Λένο, Σουλτς (70’ Γκόζενς), Ρίντιγκερ (59’ Τα), Χένρικς, Κοχ, Τσαν, Ντράξλερ (59’ Χόφμαν), Μπραντ (89’ Σταρκ), Χάβερτς (90’ Αμίρι), Νοϊχάους (79’ , Βάλντσμιντ

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γκιουνόκ, Καλντιρίμ, Γιοκουσλού (63’ Καραμάν), Σανγκαρέ, Αϊχάν (75’ Καμπάκ), Ντεμιράλ, Καράτσα (70’ Μίλντιρ), Κίλινκ (46’ Ουντέρ), Γιαζιτσί (46’ Τοκόζ), Ουνάλ (70’ Τεκντεμίρ), Τουφάν

Δανία-Νησιά Φερόε: 4-0

(Όλσεν 23’, Έρικσεν 27’ πεν., Μέλε 32’, Κορνέλιους 45’)

Εύκολη φιλική νίκη πέτυχε η Δανία που κέρδισε νε 4-0 τα Νησιά Φερόε.

Η Δανία άνοιξε το σκορ με τον Σκοβ Όλσεν στο 23’ και 4 λεπτά μετά, ο Έρικσεν με πέναλτι έκανε το 2-0. Μάλιστα στο 32ο λεπτό ο Μέλε ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και ο Κορνέλιους έκανε το 4-0 στο 45’ .

Εσθονία-Λιθουανία: 1-3

(Μαρίν 58’-Νοβικόβας 14’, 46’, Σιργκέντας 32’)

Τη νίκη με 3-1 πήρε η Λιθουανία στο φιλικό ντέρμπι της Βαλτικής κόντρα στην Εσθονία.

Η Λιθουανία άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Νοβικόβας και ο Σιργκέντας έκανε το 0-2 στο 32’. Μάλιστα στο 46ο λεπτό ο Νοβικόβας έκανε το 0-3, ενώ στο 58’ ο Μαρίν μείωσε σε 1-3.

Μάλτα-Γιβραλτάρ: 2-0

(Νουοκό 8’, Καρουάνα 90’)

Τη νίκη με 2-0 πέτυχε η Μάλτα σε φιλικό με το Γιβραλτάρ.

Ο Νουοκό άνοιξε το σκορ στο 8ο μόλις λεπτό και στο 90’ ο Καρουάνα έκανε το 2-0.

Μαυροβούνιο-Λετονία: 1-1

(Ιβάνοβοτς 90+1’-Ταράσοβς 26’)

Φιλική ισοπαλία ανάμεσα σε Μαυροβούνιο και Λετονία, που έμειναν στο 1-1.

Η Λετονία άνοιξε το σκορ με τον Ταράσοβς στο 26ο λεπτό αλλά στο 90+1’ ο Ιβάνοβιτς έκανε το 1-1.

Λουξεμβούργο-Λιχτενστάιν: 1-2

(Ροντρίγκες 72’ πεν.-Βόλφινγκερ 23’, Χάζλερ 61’ πεν.)

Φιλική νίκη μέσα στο Λουξεμβούργο πέτυχε το Λιχτενστάιν καθώς επικράτησε με 2-1.

Το Λιχτενστάιν άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Βόλφινγκερ και στο 61’ ο Χάζλερ έγραψε το 0-2 με πέναλτι. Το Λουξεμβούργο μείωσε με το πέναλτι του Ροντρίγκες στο 72ο λεπτό.

Ανδόρα-Πράσινο Ακρωτήρι: 1-2

(Πονγκ 17’ αυτ.-Μέντες 8’, 54’)

Μεγάλη φιλική νίκη με 2-1 πέτυχε το Πράσινο Ακρωτήρι μέσα στην Αδόρα

Το Πράσινο Ακρωτήρι άνοιξε το σκορ στο 8ο μόλις λεπτό με τον Μέντες αλλά στο 17’ ήρθε το 1-1 με αυτογκόλ του Πονκ.

Ιταλία-Μολδαβία: 6-0

(Κριστάντε 19’, Καπούτο 23’, Ελ Σααραουί 30’, 45+1’, Πόσματς 38’ αυτ., Μπεράρντι 72’)

Πλάκα έκανε στη Μολδαβία η Ιταλία καθώς την κέρδισε με 6-0.

Η Ιταλία άνοιξε το σκορ με τον Κριστάντε στο 19ο λεπτό και ο Καπούτο έγραψε το 2-0 στο 23’ και στο 30’ ο Ελ Σααραουί έκανε το 3-0. Στο 38ο λεπτό ήρθε το 4-0 με αυτογκόλ του Πόσματς και στο 45+1’ ο Ελ Σααραουί έγραψε το 5-0. Ο Μπεράρντι έγραψε το 6-0 στο 72ο λεπτό.

Πολωνία-Φινλανδία: 5-1

(Γκροσίτσκι 9’, 18’, 38’, Πιόντεκ 53’, Μίλικ 87’-Νίσκανεν 68’)

Εύκολη νίκη για την Πολωνία κόντρα στη Φιλανδία, καθώς επικράτησε με 5-1.

Σόου του Γκροσίτσκι στο πρώτο μέρος, καθώς στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ και στο 18’ έκανε το 2-0 ενώ στο 28’ έγραψε και το 3-0. Ο Πιόντεκ έγραψε το 4-0 στο 53ο λεπτό, ενώ ο Νίσκασνεν μείωσε σε 4-1 στο 68’. Το τελικό 5-1 έκανε ο Μίλικ στο 87ο λεπτό.

Σλοβενία-Σαν Μαρίνο: 4-0

(Μίτροβιτς 17’, 42’, Βούκσιτς 25’ πεν., Ρεπ 48’)

Εύκολη νίκη με 4-0 πήρε η Σλοβενία σε φιλικό με το Σαν Μαρίνο.

Η Σλοβενία άνοιξε το σκορ με τον Μίτροβιτς στο 17ο λεπτό και ο Βούκσιτς με πέναλτι στο 25’ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Ο Μίτροβιτς με ακόμη ένα γκολ στο 42’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 48’ ο Ρεπ διαμόρφωσε το 4-0.

Ελβετία-Κροατία: 1-2

(Γκαβράνοβιτς 31’-Μπρέκαλο 42’, Ρογκ 67’)

Φιλική νίκη με ανατροπή για την Κροατία που κέρδισε με 2-1 μέσα στην Ελβετία.

Η Ελβετία προηγήθηκε με τον Γκαβράνοβιτς στο 31ο λεπτό αλλά ο Μπρέκαλο έκανε το 1-1 στο 42’. Και μάλιστα στο 67ο λεπτό ο Ρογκ έκανε το 1-2 για τους Κροάτες.

Ολλανδία-Μεξικό: 0-1

(Χιμένες 60’ πεν.)

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Ολλανδία από το Μεξικό. Το μοναδικό γκολ ο Χιμένες με πέναλτι στο 60ο λεπτό.

Πηγή: aek365.org

Ποδόσφαιρο: Τελευταία Ενημέρωση