Ζωντανή η Στουτγκάρδη με πεντάρα

Πήρε το ντέρμπι ουραγών με το Αννόβερο, το οποίο νίκησε με το εντυπωσιακό σκορ 5-1

Την πρώτη νίκη της μέσα στο 2019 πανηγύρισε η Στουτγκάρδη. Στο ντέρμπι ουραγών με το Αννόβερο, «φώναξε» παρών και με εντυπωσιακή εμφάνιση, έφτασε στην ευρεία νίκη με σκορ 5-1 και ξέφυγε πέντε βαθμούς από την αντίπαλό του στη μάχη της παραμονής.

Η ομάδα του Μάρκους Βάιντσιρλ βρίσκεται στη 16η θέση, που οδηγεί στα μπαράζ και παρέμεινε στο -2 από την Άουγκσμπουργκ, η οποία βρίσκεται στη 15η. Ο Τάσος Δώνης ήταν στον πάγκο και πέρασε ως αλλαγή στο 87'.

Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε πριν καν αρχίσει, αφού μόλις στο 4’ ο γερόλυκος, Μάριο Γκόμες άνοιξε το σκορ και στο 16’ ο Καμπάκ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, έκανε το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του. Το ίδιο παραγωγικό ήταν και το δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Ντε Ζέσους (68’), αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση για… παιχνίδια. Μέσα σε τρία λεπτά και συγκεκριμένα στο 78’ και στο 81’, ο Ζούμπερ σκόραρε δις, διαμορφώνοντας το 5-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.