«Ζωντανή» για σεντόνι η Ντόρτμουντ – Το αγκάλιασε η Βόλφσμπουργκ

Η Ντόρτμουντ νίκησε 2-0 την Ουνιόν και παρέμεινε σε τροχιά Champions League

Ζωντανές τις ελπίδες για έξοδο στο Champions League διατήρησε η Ντόρτμουντ. Η Μπορούσια νίκησε 2-0 την Ουνιόν για την 30η αγωνιστική της Bundesliga και παρέμεινε στο -4 από την 4η θέση και την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Από την άλλη, η ομάδα του Βερολίνου έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την 6η θέση, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, μένοντας και αυτή στο -4. Ο Ρόις στο 27’ άνοιξε το σκορ για τους Βεστφαλούς και στο 88’ ο Γκερέιρο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Βήμα για το… σεντόνι η Βόλφσμπουργκ
Σημαντικό βήμα για το… σεντόνι έκανε η Βόλφσμπουργκ, η οποία νίκησε εύκολα με 3-1 εκτός έδρας τη Στουτγκάρδη. Οι «λύκοι» έφτασαν τους 57 βαθμούς και παρέμειναν στην 3η θέση, διατηρώντας το +5 από τη Ντόρτμουντ. Οι βάσεις μπήκαν από το πρώτο ημίχρονο, με τους Σλάγκερ (13’) και Βέγκχορστ (29’), ενώ ο Γκέρχαρντ στο 65’ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα». Οι Σουηβοί το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν στο 92’ με τον Κάστρο.
Τριάρα ανατροπής η Χόφενχαϊμ
Τέλος στις όποιες αμφιβολίες για την παραμονή έβαλε η Χόφενχαϊμ, που νίκησε 3-2 με ανατροπή τη Γκλάντμπαχ. Έτσι, αποσπάστηκε 9 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, κόβοντας και την… όρεξη της Μπορούσια για έξοδο στην Ευρώπη, αφήνοντας την στο -4 από την 6η θέση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 25’ με τον Πλεά και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου πέτυχαν το 2-0 με τον Λαζάρο. Οι γηπεδούχοι, όμως, με ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν τα πάνω-κάτω. Στο 48’ ο Κράμαριτς μείωσε, στο 60’ ο Μπεμπού ισοφάρισε και στο 65’ και πάλι ο Κράμαριτς διαμόρφωσε το τελικό 3-2.
Ανάσα για Μάιντς – Σε μπελάδες η Βέρντερ

Την εντυπωσιακή της πορεία συνέχισε η Μάιντς, η οποία πέρασε από τη Βρέμη, νικώντας 1-0 τη Βέρντερ και ξέφυγε 5β. από την επικίνδυνη ζώνη. Αυτό ήταν το έκτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς ήττα. Σε ακριβώς αντίθετη πορεία βρίσκονται οι «πράσινοι», οι οποίοι υπέστησαν την έκτη συνεχόμενη ήττα τους και πλέον έχουν μπλέξει, αφού βρίσκονται στο +4 από τη γραμμή υποβιβασμού. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Σάλαϊ στο 16’.