Ξανά στην κορυφή η Μπάγερν (vid)

Καθάρισε από το ημίχρονο

Νέα απίθανη εμφάνιση για την Μπάγερν Μονάχου που πέρασε με 1-4 από το «RheinEnergieSTADION» απέναντι στην Κολωνία κι έπιασε ξανά κορυφή. Οι Βαυαροί έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο έχοντας πετύχει μέχρι το 12' ήδη τρία γκολ. Καταιγιστικό το πρώτο ημίχρονο για την Μπάγερν που θα μπορούσε να έχει φτάσει το σκορ σε ιστορικά επίπεδα. Στο δεύτερο μέρος έριξε ρυθμούς, έδωσε μέτρα στην Κολωνία αλλά είχε τον Μάνουελ Νόιερ να καθαρίζει.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 3' με τους Τιάγκο και Μίλερ να συνεργάζονται ωραία και τον τελευταίο να περνά για τον Λεβαντόφσκι που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα οι Βαυαροί πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με νέα εξαιρετική συνεργασία των Ντέιβις, Λεβαντόφσκι και Μίλερ και τον τελευταίο να περνά για τον Κομάν που από κοντά έκανε το 0-2. Στο 12' και τρίτο γκολ για την Μπάγερν με τον Κίμιχ να εκτελεί ένα κόρνερ και την μπάλα να φτάνει στον Γκνάμπρι που έκανε ωραία ενέργεια και σουτ για το 0-3. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών ακόμα μία ευκαιρία για τους Βαυαρούς με τον Γκνάμπρι να γυρίζει για τον Τιάγκο που πλάσαρε στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ στο 28' ο Μίλερ βγήκε στην αντεπίθεση και γύρισε για τον Γκνάμπρι που αφού πέρασε και τον Χορν, πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Στο 37' ο Κίμιχ επιχείρησε να απειλήσει από πολύ μακριά, ο Χορν αιφνιδιάστηκε αλλά τελικά η μπάλα χτύπησε και πάλι στο δοκάρι.

Στο 47' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Κολωνία σκόραρε με τον Κόρδοβα αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 54' η Μπάγερν απείλησε με τον Τιάγκο να βρίσκει ωραία για Γκνάμπρι που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κόρδοβα σκόραρε ξανά αλλά το τέρμα και πάλι ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 66' οι Βαυαροί πέτυχαν και τέταρτο τέρμα με τον Γκνάμπρι να περνά όποιον βρήκε μπροστά του και με υπέροχο πλασέ έκανε το 0-4. Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών η Κολωνία μείωσε με τον Κόρδοβα να ανοίγει ωραία για τον Κάιντζ που γύρισε για τον Ουτ κι αυτός από κοντά έκανε το 1-4. Ένα λεπτό αργότερα η Μπάγερν έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μίλερ να πατά ωραία για τον Γκνάμπρι που πλάσαρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Στο 78' η Κολωνία είχε καλή στιγμή με τον Νόιερ να αποκρούει εντυπωσιακά κοντινό πλασέ του Κόρδοβα, όπως έκανε και στο 86' και 88' σε προσπάθειες του Μοντέστ.

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Κάτερμπαχ (28' Κάιντζ), Ιχιζίμπουε, Μπορνόου, Τζίχος, Γιάκομπς (73' Σμιντ), Έκτορ, Σκιρί, Ντεέξλερ, Ουτ, Κόρδοβα (81' Μοντέστ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Παβάρ, Αλάμπα, Μπόατενγκ (49' Λούκας Ερναντές), Ντέιβις, Κίμιχ (59' Τολισό), Τιάγκο, Κομάν (79' Γκορέτσκα), Μίλερ, Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι

Πηγή: aek365.org

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση