Τρέλα στο Ντόρτμουντ: Τρία γκολ μετά το 89' και «διπλό» για Βέρντερ!

Ιστορική ανατροπή για την ομάδα της Βρέμης

Τί κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ στο… κεφάλι στο 89’; Με αντεπίθεση διάρκειας έξι λεπτών, η Βέρντερ Βρέμης «ξέρανε» τη Μπορούσια Ντόρτμουντ νικώντας την με 3-2 και ανατροπή, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Bundesliga!

Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν χάρη στο δυνατό σουτ του Μπραντ έξω από την περιοχή κι αριστερά, στο δεύτερο λεπτό του επιπλέον χρόνου του πρώτου 45λεπτου, στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία στο ματς.

Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στην επανάληψη, απείλησαν με τον Ντουκς, στο 55’ και στο 59’, αλλά είδαν τον Γκερέιρο τελικά να σκοράρει στο 77ο λεπτό. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα υποστούν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα, ήρθαν τα… πάνω-κάτω.

Καθώς, τρεις από τις αλλαγές της Βέρντερ σημείωσαν ισάριθμα τέρματα. Με τον Μπουχαμαν να μειώνει σε 2-1 με πολύ ωραίο σουτ στο 89’, τον Σμιντ να ισοφαρίζει με κεφαλιά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και τον Μπούρκε να νικάει Κόμπελ και Βολφ για το τελικό 2-3 στο… 95’!

Η Χόφενχαϊμ πήρε «σβηστή» αλλά και εντυπωσιακή νίκη επί της -απογοητευτικής και τελευταίας στη βαθμολογία- Μπάγερ, μέσα στο Λεβερκούζεν, με 3-0, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας 45λεπτο.

Με την έμπνευση του Μπάουμγκαρτνερ στο 9’ να δίνει στους φιλοξενούμενους το προβάδισμα και τον Κράμαριτς να ανοίγει λογαριασμό για φέτος, μετά το ημίωρο. Η Χόφενχαϊμ είδε, μάλιστα, να της ακυρώνεται και τρίτο τέρμα, του Σκοβ στο 39ο λεπτό, για επιθετικό φάουλ του Χλόζεκ στο ξεκίνημα της φάσης. Οι «ασπιρίνες» έφτασαν κοντά στο 1-2, στο 51’, με τον Αζμούν να διώχνει το σουτ του συμπαίκτη του Σικ όμως, ενώ είδαν τον Ρούτερ να σκοράρει στο 78’, για το 0-3 και το δοκάρι να σταματάει την προσπάθεια του Ντεμιρμπάι επτά λεπτά μετά.

Βόλφσμπουργκ και Σάλκε ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, συνεχίζοντας να αγνοούν αμφότερες τη χαρά της νίκης. Κάστεελς και Τερόντε σημάδεψαν το παιχνίδι, με τον πρώτο να αποκρούει δύο φορές και τον δεύτερο να χάνει ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι στην ίδια φάση! Οι δε «λύκοι» βρήκαν δίχτυα, στο 66’, από την εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ και την προβολή του Γκιλαβογκί, αλλά ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος, με τους «βασιλικούς μπλε» να την γλιτώνουν και στο 85ο λεπτό.

Tην πρώτη της ήττα στη Bundesliga γνώρισε η Στουτγκάρδη, που έχασε με 1-0 εντός έδρας από τη Φράιμπουργκ. Το γκολ που έμελλε να κρίνει το νικητή πέτυχε ο Γκρίφο μόλις στο 11ο λεπτό, με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ για τους Σουηβούς ξεκίνησε βασικός ο «δικός μας» Ντίνος Μαυροπάνος, με τον Χουάν Χοσέ Περέα να μπαίνει αλλαγή στο 85', αλλά να μην γλιτώνει το… μοιραίο για την ομάδα του.