Θρίαμβος της Χέρτα με «σφραγίδα» Ιμπίσεβιτς!

Συνέτριψε με 4-0 την Κολωνία

Θρίαμβος για την Χερτα Βερολίνου μέσα στην Κολωνία, όπως αποδεικνύει και το τελικό 0-4, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Bundesliga, με τον Ιμπίσεβιτς να έρχεται από τον πάγκο, να σκοράρεις δις και να δίνει στην ομάδα του τη δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο, όλα πήγαν στραβά για του «τράγους». Παρότι ξεκίνησαν καλύτερα, είδαν τον Ντρέξλερ να τραυματίζεται μόλις στο 3’ και να γίνεται αναγκαστικά αλλαγή, τον Κόρντομπα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 14ο λεπτό και τελικά, βρέθηκαν μάλλον από το πουθενά να κυνηγούν…

Όταν ο Ντιλροσούν σούταρε σε δεύτερο χρόνο με το αριστερό κι έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Χορν, στο 23’, σκοράροντας για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική και κάνοντας το 1-0 για τους «πρωτευουσιάνους»!

Η Κολωνία βρέθηκε πίσω στο σκορ για έκτο σερί ματς στη φετινή Bundesliga και η Χέρτα είχε την ευκαιρία να πετύχει το 0-2 τόσο με τον Νταρίντα στο 28’ όσο και με τον σκόρερ της, στο 36’.

Σαν να μην έφτανε αυτό, για τους γηπεδούχους, ήρθε και η δικαιολογημένη αποβολή του Μερέ με απευθείας κόκκινη κάρτα -με τη χρήση VAR- στο 41ο λεπτό για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Νταρίντα, να μεγαλώσει τα προβλήματά τους…

Στην επανάληψη, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, μέχρι που… ανέλαβε δράση ο Ιμπίσεβιτς. Ο Βόσνιος επιθετικός μπήκε στο 57’ και σκόραρε δύο φορές μέσα σε ένα πεντάλεπτο, πετυχαίνοντας ένα πολύ ωραίο γκολ στο αμέσως επόμενο λεπτό και «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το «τρίποντο» για τους φιλοξενούμενους από το 63’!

Με την κακοδαιμονία της Κολωνίας να επαληθεύεται εκ νέου στη φάση του 78’, όπου ο Τερόντε, που είχε μπει ως αλλαγή, είδε το δοκάρι να του στερεί το 1-3. Ενώ η Χέρτα ολοκλήρωσε τον θρίαμβό της μέσα στο «Ράιν Ενεργκί Στάντιον», με τον Μπογιάτα να στέλνει με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Λουκεμπάκιο τη μπάλα στα δίχτυα, για το τελικό 0-4, στο 83ο λεπτό.