«Τέζαρε» την Γκλάντμπαχ η Μάιντς με τη φαουλάρα του Μαρτίν!

Μεγάλο «διπλό» για τη Μάιντς, η οποία αποχώρησε με το υπέρ της 1-0 από την έδρα της Γκλάντμπαχ

Θριαμβεύτρια με... υπογραφή Ααρόν Μαρτίν! Η Μάιντς αποχώρησε νικήτρια (0-1) από την έδρα της Γκλάντμπαχ, για την 5η αγωνιστική της Bundesliga.

Το «χρυσό» αλλά και εντυπωσιακό γκολ για την ομάδα της Ρηνανίας -που έφτασε τους δέκα βαθμούς (5η θέση)- σημείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο αριστερός φουλ μπακ τους. Στους οκτώ πόντους (9η θέση) παρέμεινε το σύνολο του Ντάνιελ Φάρκε.

Ισορροπημένο αλλά και πολύ ενδιαφέρον το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά, με τον Ζόμερ να βάζει καταλυτικά «στοπ». Έκτοτε, ανέβασε ρυθμούς η Μπορούσια. Κύριος εκφραστής τω επιθέσεών της ο Τουράμ, ο οποίος είχε σημαντικές στιγμές -σημαντικότερη όλων το δοκάρι στο 30'.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 53', με τον Ιτακούρα να αντικρίζει την απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από πολύ σκληρό μαρκάρισμα. Πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά (55'), η ομάδα του Μπο Σβένσον αξιοποίησε το αριθμητικό της πλεονέκτημα από στατική φάση: Εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ααρόν Μαρτίν και 0-1!

Η Γκλάντμπαχ δημιούργησε τις ευκαιρίες της μέχρι το φινάλε. Ωστόσο, όπως σ' όλο τον αγώνα, έβρισκε απέναντί της τον εξαιρετικό Ρόμπιν Τσέντερ, ενώ στο 87' το γκολ του Στίντλ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Έτσι, το 0-1 παρέμεινε μέχρι και το φινάλε.