Τέζαρε τη Χέρτα σε... νεκρό χρόνο η Μάιντς

Με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα γλίτωσε την εντός έδρας ήττα

Σκόραρε και... έληξε! Η Μάιντς αποδείχτηκε επτάψυχη, βρίσκοντας γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα και έβαλε φρένο στη Χέρτα, η οποία ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει τη δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη της (1-1). Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι γλίτωσαν τη δεύτερη στη σειρά εντός έδρας ήττα τους αλλά έχασαν και την ευκαιρία να πιάσουν τη δεύτερη θέση (σε περίπτωση νίκης).

Ισορροπημένο το ματς στο ξεκίνημα του, όπου κυριαρχούσαν τα αρκετά λάθη και οι μονομαχίες. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους στο 20' αλλά ο Λουκεμπάκιο καθυστέρησε χαρακτηριστικά να εκτελέσει και κόπηκε με την Χέρτα να βρίσκει γκολ στην πρώτη καλή της ευκαιρία. Ήταν το 31ο λεπτό με τον Εγιούκε να φτιάχνει το γκολ του Τουσαρ για το 1-0, το οποίο έμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου αφού ο Εγιούκε σπατάλησε στο φινάλε του μια μεγάλη φάση για να κάνει δυο τα τέρματά της.

Ο Πλάτενχαρτ γλίτωσε την αποβολή στο 50΄και άπαντες στη Χέρτα ανακουφίστηκαν, με την ένταση να ανεβαίνει στο δεύτερο μέρος και οι μονομαχίες να είναι ιδιαίτερα δυνατές. Κάτι που βόλεψε τους φιλοξενούμενους που είχαν μοναδικό σκοπό να υπερασπιστούν το προβάδισμά τους, έχοντας και τη... βοήθεια του Ινγκβάρτσεν ο οποίος δις στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν βρήκε εστία από πλεονεκτική θέση. Παρόλα αυτά, ο Κατσί στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε τους γηπεδούχους, γράφοντας το 1-1 και έκοψε τη... χαρά των πρωτευουσιάνων.