«Τέζαρε» τη Μπάγερν η Λειψία

Στη Λειψία σταμάτησε το αήττητο σερί 13 αγώνων της Μπάγερν Μονάχου

Στη Λειψία σταμάτησε το αήττητο σερί 13 αγώνων της Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί ηττήθηκαν 2-1 από την ομώνυμη ομάδα, που ξαναμπήκε στο κόλπο της εξόδου στο Champions League.

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ στο 21’ με τον Βάγκνερ, ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και έφεραν το ματς στα ίσια με τον Κεϊτά στο 37’. Στην επανάληψη, η Λειψία, που ήταν ανώτερη, έφτασε στην ανατροπή, καθώς «πήρε κεφάλι» στο σκορ με τον Βέρνερ στο 56’. Στο 67’ η Μπάγερν έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Βιδάλ, που αστόχησε σε κεφαλιά από το μισό μέτρο. Μια ευκαιρία που μπορεί να μπει στις κορυφαίες χαμένες της φετινής σεζόν. Μάλιστα, η αντίδραση του Χιλιανού μέσου ήταν χαρακτηριστική…

Στο 77’ ήταν η σειρά του Ριμπερί να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση, με τους Βαυαρούς να αυξάνουν συνεχώς την πίεσή τους, προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 84’ μετά από σέντρα του Ριμπερί, ο Χούμελς έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα απελπιστικά άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, σε φάση που οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι το τέλος και το τελευταίο σφύριγμα τους βρήκε νικητές με σκορ 2-1.