Τα πήρε όλα κι έφυγε η Μπάγερν! (vid)

Επιβλήθηκε 1-0 της Τίγκρες και κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων

Ό,τι μπορούσε να κατακτήσει, το κατέκτησε! Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 1-0 της Τίγκρες στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων στο Κατάρ και ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου, ισοφαρίζοντας το επίτευγμα της Μπαρτσελόνα από το 2009.

Οι Βαυαροί πανηγύρισαν για την σεζόν 2019/20 πρωτάθλημα, Κύπελλο, Champions League, Γερμανικό Super Cup, Ευρωπαϊκό Super Cup και εσχάτως το Παγκόσμιο, γράφοντας ιστορία για άλλη μία φορά.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Παβάρ στο 59ο λεπτό, με το τέρμα να ακυρώνεται αρχικά για οφσάιντ αλλά εντέλει να μετρά κατόπιν χρήσης VAR.

Όπως αναμενόταν, οι Βαυαροί είχαν την κατοχή της μπάλας και οι Μεξικανοί προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα, καθώς το γκολ του Κίμιχ στο 18’ ακυρώθηκε μέσω VAR λόγω οφσάιντ του Λεβαντόφσκι, που επηρέαζε τη φάση. Στο δε 34’, ο Σανέ είδε το δυνατό σουτ που επιχείρησε να σταματά στο δοκάρι.

Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο μέρος, όμως στο 59’ ήρθε η φάση που έκρινε το ματς. Ο Λεβαντόφσκι δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκουζμάν στον αέρα, με τον Παβάρ να ακολουθεί και να σκοράρει μπροστά σε άδεια εστία. Ο επόπτης σήκωσε την σημαία για οφσάιντ του Πολωνού, όμως ο Όστοϊτς είδε το βίντεο και απεφάνθη γκολ.

Η Τίγκρες δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά στο τελευταίο μισάωρο, με τους Βαυαρούς να έχουν νέο δοκάρι με τον Τσούπο-Μοτίνγκ (81’) και μερικές άλλες καλές ευκαιρίες, που όμως δεν κατέληξαν στα δίχτυα, με το 1-0 να μην αλλάζει.

MVP: Ο Ντέιβις προκάλεσε αρκετά ρήγματα από την αριστερή πλευρά, όμως από την στιγμή που το γκολ του αγώνα ήταν ένα και αυτό προήλθε από αμυντικό, ο Παβάρ παίρνει επάξια τον τίτλο.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Μπάγερν Μονάχου (Χ. Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Σούλε, Ερναντέζ, Ντέιβις, Κίμιχ, Αλάμπα, Κομάν (73’ Κόστα), Σανέ (73’ Μουσιάλα), Γκνάμπρι (64’ Τολισό), Λεβαντόφσκι (73’ Τσούπο-Μοτίνγκ).

Τίγκρες (Ρ. Φερέτι): Γκουζμάν, Ροντρίγκες (80’ Χ. Κινιόνες), Ρέγιες, Σαλσέδο, Ντουένιας, Ακίνο, Καριόκα, Πισάρο, Λ. Κινιόνες, Γκονσάλες, Ζινιάκ.